This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / 565 mln zł wydadzą Katowice na walkę ze smogiem do 2030 roku

565 mln zł wydadzą Katowice na walkę ze smogiem do 2030 roku

565 mln zł wydadzą Katowice na inwestycje, których celem jest m.in. walka z niską emisją, do 2030 roku. To założenia nowej wersji Programu Gospodarki Niskoemisyjnej dla stolicy aglomeracji śląskiej.

Najwięcej, bo aż 291 mln zł Katowice wydadzą na wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych należących do miasta. Nieco mniej, bo 235 mln zł na dofinansowanie podobnych inwestycji, które planują przeprowadzić prywatnie katowiczanie.

- Kolejne 36 mln zł mogą pochłonąć podobne inwestycje w nieruchomościach, w których gmina Katowice jest udziałowcem wspólnot mieszkaniowych – zapowiadają urzędnicy.

Inne planowane przez miasto działania, to m.in. termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, wymiana oświetlenia, poprawa zarządzania transportem, budowa centrum przesiadkowych, czy zakup autobusów elektrycznych.

- Potwierdzeniem, że przyspieszamy walkę ze smogiem jest nie tylko kształt dokumentu, ale działania, które już podejmujemy. W 2017 roku wsparliśmy wymianę blisko 800 przestarzałych pieców węglowych, czyli dwa razy tyle, ile średnio w ubiegłych latach. W tym roku mamy zaplanowane środki na kolejne podwojenie liczby wniosków – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Łącznie miasto do 30 maja 2018 roku rozliczy już 798 wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła. Dodatkowo wsparło montaż 65 instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. Natomiast na rok 2018 w katowickim magistracie złożono wnioski o wymianę 1854 systemów grzewczych oraz montaż aż 282 instalacji OZE. Dodajmy, że dotacje miasta do wymiany źródeł ciepła wynoszą do 10 tys. zł lub do 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.   

..."

______________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/565-mln-zl-wydadza-katowice-na-walke-ze-smogiem-do-2030-roku,4388163,art,t,id,tm.html