Administracja musi być efektywna energetycznie - inaczej będą kary
23 marca Senat zadecyduje o s przywróceniu zapisu w ustawie efektywności energetycznej dotyczącego obowiązku oszczędności energii w jednostkach sektora publicznego w latach 2012-2016.
Obecnie - przyjęty niedawno przez sejm akt prawny - zobowiązuje użytkowników energii (oraz w mniejszym stopniu producentów i dystrybutorów) do zmniejszenia zużycia energii łącznie o 9% do roku 2016. Obowiązek wymiernych oszczędności nie dotyczy jednak sektora publicznego, pomimo że dyrektywa unijna, którą ustawa ma wdrożyć, wyraźnie mówi o konieczności pełnienia przez administrację publiczną wzorcowej roli w poprawie efektywności energetycznej. Przedstawiciele rządu - mimo wcześniejszych zapowiedzi (czytaj też "Samorządy będą redukować zużycie energii. Rokrocznie o 1 proc." oraz "Jaka energia w miastach?" ) - dziś twierdzą, że Polski nie stać na oszczędności, bo są one za drogie.
Jednak w przypadku zaniechania poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym Unia może narzucić Polsce dotkliwe kary. W 2009 r. Komisja Europejska zagroziła krajom, które nie wdrożyły dyrektywy o oszczędzaniu energii pozwem do Trybunału w Strasburgu. Kary mogłyby wynieść nawet kilkadziesiąt milionów euro rocznie - ostrzegają przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Tym bardziej, że - jak twierdzą eksperci Koalicji Klimatycznej - wszystkie przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej państwo ma szansę zrealizować za darmo, bez nakładów pieniężnych z budżetu. Można je sfinansować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, np. przy wsparciu firm usług energetycznych.
..."
_____________________________________________________________________________________________
Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:
http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/administracja-musi-byc-efektywna-energetycznie-inaczej-beda-kary,14794_0.html