This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Analizator OZE – przyszłość dla Twojego domu

Analizator OZE – przyszłość dla Twojego domu

Jeśli nie wiesz jak podnieść efektywność energetyczną Twojego domu lub zastanawiasz się, czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii będzie dla Ciebie opłacalne to decyzję pomoże podjąć Ci „AnalizatorOZE” jeden z ostatnich efektów badań nad zwiększaniem wykorzystania energii z OZE w budownictwie.

„AnalizatorOZE” to niepowtarzalny dotąd program komputerowy wspomagający dobór i ocenę urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynkach mieszkalnych. Powstał w efekcie trzyletnich badań w strategicznym programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt. „Zintegrowany System Zmniejszania Eksploatacyjnej Energochłonności Budynków”.

Dotychczas nie było programu, który umożliwiałby wybór optymalnych instalacji opartych na OZE z charakterystyką dostępnych urządzeń, ich parametrami i kosztami inwestycyjnymi.  W aktualnie dostępnych krajowych  programach brakowało możliwości symulacji zastosowania różnych systemów zasilania budynków z zasobów OZE i analiz ekologicznych zużycia nośników energii pierwotnej.

Opracowany zintegrowany program komputerowy „AnalizatorOZE” jest innowacyjnym narzędziem wspierania i wdrażania instalacji wykorzystujących potencjał OZE dla pokrywania zapotrzebowania ciepła i energii elektrycznej w budynkach. Bilansowanie energii odbywa się odrębnie dla ciepła i dla energii elektrycznej.

Po zdefiniowaniu przez użytkownika wariantów instalacji zaopatrzenia budynku w ciepło i energię elektryczną, z wybranymi źródłami energii, program automatycznie bilansuje zapotrzebowania i wielkości produkcji. Bilanse energii uwzględniają akumulację, jeżeli użytkownik zadeklarował obecność odpowiednich urządzeń w instalacji. Wynikami bilansów są ilości energii produkowane przez poszczególne źródła, wielkości nadwyżek i niedoborów energii oraz stopień wykorzystania urządzeń do akumulacji energii (zasobnik ciepła, akumulator).

Program jest samodzielną aplikacją, którą już dziś możesz pobrać, zainstalować na swoim komputerze i użytkować bez dostępu do Internetu. Możesz też obejrzeć film instruktażowy, który pomoże Ci zrozumieć działanie programu.

Do konsorcjum badawczego realizującego projekt należą : Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Elektroenergetyki i Sterowania Układów, Instytut Techniki Cieplnej oraz Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum.

______________________________________________________________________________________

Źródło: http://www.euro-centrum.com.pl/news/pokaz/399/analizatoroze-–-przyszlosc-dla-twojego-domu