This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Dobre czasy okołogazowego zaplecza

Dobre czasy okołogazowego zaplecza

Tysiące kilometrów nowych gazociągów, tłocznie, dziesiątki stacji redukcyjnych - Polska się gazyfikuje. Tak dobrze pod względem inwestycji w branży działającej na rzecz gazownictwa nie było chyba jeszcze nigdy, a Polska stała się dla sektora europejską ziemią obiecaną. Jednak są i problemy.

Obecnie tylko nieco ponad 50 proc. obszaru Polski ma dostęp do gazu z sieci. Wdrażany przez rząd PiS program ma sprawić, że za kilka aż 90 proc. Polaków będzie miało dostęp do „błękitnego paliwa”. Beneficjentami inwestycji będą miliony Polaków, którzy zyskają dostęp do najczystszego z paliw kopalnych. 

Jednak na inwestycjach zarobią także dostawcy branżowi. Zwłaszcza że oprócz rozbudowy sieci gazowej mamy także rewolucyjną zmianę w sieci przesyłowej. Z gazociągowego układu wschód-zachód, inwestujemy w układ północ- południe. W końcu gaz ze Świnoujścia i Baltic Pipe musi trafić na południe kraju. 

Staliśmy się europejskim centrum gazowych inwestycji

Tegoroczne targi Gas-Expo w Kielcach są rekordowe. Ponad setka wystawców, oprócz polskich firm, mamy dostawców m.in. czeskich i niemieckich. Polska dla dostawców materiałów i urządzeń dla branży gazowej stała się jednym z najatrakcyjniejszych rynków Unii Europejskiej. Daje o sobie znać zapóźnienie w infrastrukturze gazowej. Pod względem liczby inwestycji gazowych jesteśmy w Unii Europejskiej numerem 1. W przeliczeniu wydatków na głowę mieszkańca gonią nas Słowacja i Rumunia. Nic więc dziwnego, że nastroje w branży są dobre. 

- Branża gazowa stoi przed wieloma inwestycjami. Realizujemy bezprecedensowy program inwestycyjny – mówi prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa Łukasz Kroplewski, także wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

..."

_______________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://gazownictwo.wnp.pl/dobre-czasy-okologazowego-zaplecza,344550_1_0_0.html?fbclid=IwAR2EmJXT_T0tZW3_W1uOFs6XBIS5Gb605EGoaOzeYqjLnl15i4_sphT99qQ