This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Efektywność energetyczna - więcej niż same hasła

Efektywność energetyczna - więcej niż same hasła

Efektywność energetyczna jest bardzo modna, wszyscy o niej mówią. Trzeba jednak uważać, żeby moda nie doprowadziła do tego, że pozostaniemy na etapie haseł, bez konkretnych celów - przekonują uczestnicy Forum Polska Efektywna Energetycznie odbywającego się w Katowicach w ramach ogólnopolskiej kampanii prowadzonej przez Grupę PTWP, wydawcę portalu wnp.pl i miesięcznika Nowy Przemysł.

- Zadania stojące przed Polską w zakresie efektywności energetycznej są bardzo duże. Polska gospodarka jest nadal średnio o ok. 2,5 raza bardziej energochłonna niż gospodarki starych krajów Unii Europejskiej - powiedział Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, podkreślając, że efektywność energetyczna jest jednym z priorytetowych celów rządu, czego dowodem jest m.in. ustawa o efektywności energetycznej, która weszła w życie w 2011 r. Ustawa wprowadza mechanizm tzw. białych certyfikatów, które mają pozwolić na uzyskanie dodatkowych pieniędzy dzięki działaniom proefektywnościowym.

Zygmunt Łukaszczyk przywołał przykłady udanych działań na rzecz efektywności energetycznej w woj. śląskim, jak np. przygotowania do wspólnego zakupu energii przez miasta zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym, czy działania podejmowane przez Bielsko-Białą.

- W pierwszym kwartale br. Górnośląski Związek Metropolitalny ogłosi przetarg na zakup energii dla kilkunastu miast. W drugiej połowie br. przetarg powinien zostać rozstrzygnięty. Chodzi na zakup ok. 183 GWh energii dostarczanej do 5 tys. punktów poboru - informuje Dawid Kostempski, przewodniczący GZM i prezydent Świętochłowic.

Przetargiem mają być objęci członkowie GZM, czyli 14 miast na prawach powiatu, a także starostwo powiatowe w Mikołowie, Knurów, Tarnowskie Góry oraz Radzionków.

Jak dodaje Dawid Kostempski, samorządy liczą na zmniejszenie kosztów zakupu energii o ok. 16 proc.

- Efektywność energetyczna jest jednym z najbardziej modnych tematów w UE, co jest niebezpieczne, ponieważ gdy coś jest modne, to wszystkim wydaje się, że się na tym znają. W Parlamencie Europejskim do jednego worka z efektywnością wrzuca się emisje CO2, energetykę rozproszoną, odnawialne źródła energii - mówił Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej.

Poseł zwrócił uwagę, że dokumenty europejskie dot. efektywności muszą być czytelne. Obecnie przygotowywanych jest kilka dokumentów, dotyczących efektywności, trwają prace nad dyrektywą o efektywności energetycznej i mapą drogową 2050 na rzecz niskoemisyjnej gospodarki.

 

..."

_________________________________________________________________________________

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z FORUM na stronie:

http://energetyka.wnp.pl/moda-zaszkodzi-efektywnosci-energetycznej,159667_1_0_0.html