This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Elektrośmieci – co zrobić, aby je sensownie zutylizować?

Elektrośmieci – co zrobić, aby je sensownie zutylizować?

Jadąc samochodem napotykamy je często wzdłuż dróg lub w lesie. Poprzez udoskonalanie sprzętu AGD i RTV wyrzucamy stare i niepotrzebne, zastępując je nowymi. Obecnie na świecie produkowanych jest 40 mln ton rocznie elektrośmieci. Za wyrzucanie elektroodpadów grozi kara grzywny do 5 000 zł. Czym są elektrośmieci, jak wygląda proces ich utylizacji i co robić, aby ich mniej produkować? – o tym w poniższym artykule.

Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w 2015 roku zebrano niecałe 200 mln kg zużytego sprzętu. Sprzęt, który wprowadzany na rynek, jedynie w 40% zostaje zebrany. Od 2021 roku powinno się zbierać 65% sprzętu, a z tego 90% poddawać recyklingowi. W Polsce średnio generujemy 527 mln kg elektrośmieci rocznie – głównie sprzętu AGD.

Czym są elektrośmieci?

To wszystkie zużyte urządzenia na prąd, akumulatory lub baterie, czyli np. laptopy, komórki, żelazka, telewizory, radia, lodówki, kuchenki, pralki czy żarówki. Nie możemy ich wyrzucać do kosza na śmieci, ponieważ zawierają one w sobie szkodliwe składniki zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Te składniki to metale ciężkie, m.in. kadm, ołów, freon. Wyrzucając lodówkę na zewnątrz pod wpływem wilgoci zacznie rdzewieć, a wymienione wcześniej szkodliwe metale ciężkie przedostaną się do gleby i powietrza, a te z kolei do roślin i do organizmów zwierząt. My, spożywając skażoną żywność, narażamy się na niebezpieczeństwo chorób, takich jak: uszkodzenie nerek, mózgu, bezpłodność czy choroby nowotworowe.

Co się dzieje z elektrośmieciami?

Elektrośmieci oddaje się do specjalnego punktu. Tam odpowiednie osoby selekcjonują urządzenia w zależności od ich stanu. Dzielą na te, które da się ponownie użyć, oraz te bezużyteczne. Potem następuje selekcja części urządzeń. W komputerach, drukarkach czy skanerach występuje spora część metali szlachetnych, takich jak złoto, czy srebro. Kolejnym krokiem jest neutralizacja szkodliwych substancji, a pozostałe elementy trafiają na wysypisko.

..."

_______________________________________________________________

Więcej na stronie: https://swiatoze.pl/elektrosmieci-co-zrobic-aby-je-sensownie-zutylizowac/?fbclid=IwAR33-P9NhLBlE8APH2Mrh-BAENTTw7Ea5ifYHaSLYYUANgtu86vnhEi3kQE