This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Energooszczędne budynki, czyli jakie?

Energooszczędne budynki, czyli jakie?

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu na badania strategiczne dotyczące optymalizacji zużycia energii elektrycznej w budynkach. Zwycięskie konsorcjum, które jako jedyne w kraju przeprowadzi badania, tworzą Politechnika Śląska w Gliwicach, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny w Katowicach

ps_logo  agh_logo  ec_logo


Badania, które prowadzić będzie konsorcjum przemysłowo-naukowe, będą częścią ogólnopolskiego projektu badawczego dotyczącego zwiększania efektywności energetycznej budynków. Zadaniem postawionym naukowcom jest opracowanie wytycznych dotyczących projektowania i eksploatacji budynków tak, aby zminimalizować zużycie w nich energii elektrycznej.
 

ec_budynek

Fot. Grupa Euro - Centrum

Prace konsorcjum rozpoczną się od diagnozy czynników zużycia energii w polskich budynkach i  zdefiniowania dostępnych nowych technologii, które poprawiają efektywność obiektów. Na podstawie tej wiedzy  powstanie modelowa instalacja, która będzie testowana w budynkach Euro-Centrum Parku oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.  Dane zebrane podczas analizy  funkcjonowania instalacji posłużą za podstawę ostatniego elementu projektu - wytycznych zawartych w poradnikach dla projektantów i zarządców budynków. 
Na realizację zadań jednostki konsorcjum będą miały 3 lata. Liderem projektu jest Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki  Akademii Górniczo-Hutniczej pod kierunkiem profesora Mariana Nogi.

Więcej informacji na temat projektu:

Dawid Szarański
Kom. +48 607 643 556
d.szaranski@euro-centrum.com.pl