This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Koncerny energetyczne zaczynają inwestować w magazyny energii zamiast w nowe elektrownie

Koncerny energetyczne zaczynają inwestować w magazyny energii zamiast w nowe elektrownie

Raporty wskazują, że koncerny energetyczne wreszcie dostrzegły konieczność inwestowania w systemy magazynujące prąd elektryczny. Pozwala to na elastyczny, długofalowy rozwój sieci energetycznej, szczególnie w obliczu dodawania mniej stabilnych, rozproszonych mocy, takich jak systemy energii odnawialnej.

Moc szczytowa jest droga

Ilość zużywanej przez konsumentów energii elektrycznej w ciągu dnia podlega ogromnym wahaniom. Zmienia się także w zależności od pogody, pory roku, dnia tygodnia itd. Aby im sprostać buduje się dodatkowe elektrownie, najczęściej gazowe.

Okazuje się jednak, że stawianie dodatkowych elektrowni, by zaspokoić zapotrzebowanie w czasie szczytu jest drogie i mało wydajne. Sieć wymaga mocy dostarczonej dokładnie wtedy, kiedy jest potrzebna, a jej zużycie znacznie się zmienia w ciągu dnia. Jeżeli akumulatory podłączone do sieci pomagają dostarczyć wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zaspokoić popyt, przedsiębiorstwa energetyczne nie muszą budować tak wielu elektrowni i linii przesyłowych.

Biorąc pod uwagę, jak długo trwa eksploatacja tej infrastruktury i jak szybko spadają koszty zakupu ogniw, koncerny energetyczne stają obecnie w obliczu nowych długoterminowych wyzwań związanych z planowaniem rozbudowy sieci.

Tańsze baterie

Około połowa nowych mocy budowanych w USA od 2014 roku pochodzi z energii słonecznej, wiatrowej lub z innych źródeł odnawialnych. Elektrownie wykorzystujące gaz ziemny stanowią znaczną część pozostałego odsetka, ale w przyszłości ten ostatni sektor może być zmuszony do konkurowania z magazynami energii o udział w rynku.

W praktyce widać jak tempo budowy elektrowni zasilanych gazem ziemnym może zwolnić w odpowiedzi na nową alternatywę.

________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://swiatoze.pl/koncerny-energetyczne-zaczynaja-inwestowac-w-magazyny-energii-zamiast-w-nowe-elektrownie/?fbclid=IwAR1E-c-N_in4n2IxkCZQuU5Gkd4T_41HCZLvKone8cf9KdJn1rXN-M5ue8U