This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Krzysztof Tchórzewski: UE powinna wprowadzić podatek węglowy dla towarów z importu

Krzysztof Tchórzewski: UE powinna wprowadzić podatek węglowy dla towarów z importu

W UE powinien zostać wprowadzony podatek od śladu węglowego dla towarów z importu z krajów, gdzie nie obowiązuje strategia walki z emisjami – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jako Europa tracimy konkurencyjność gospodarki w związku z walką z emisjami. UE jest odpowiedzialna tylko za ok. 10 proc. światowej emisji CO2. Jeżeli nie przeniesiemy na inne regiony świata walki z emisją, to po prostu gospodarczo będziemy ginąć – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii. 
Dlatego, jego zdaniem, istnieje konieczność wprowadzenia podatku od śladu węglowego dla produktów z importu. 

Jeżeli importujemy produkty z dużym udziałem węgla, to powinniśmy oczekiwać, że ktoś z tego tytułu zapłaci podatek – mówił Krzysztof Tchórzewski. 

Wskazuje, że przykładem, gdzie europejski przemysł traci na takiej nierównowadze, jest przemysł hutniczy. 

Na terenie UE płacimy za emisje dwutlenku węgla, więc zadaniem dla KE jest wprowadzenie takich zasad, by produkcja stali na świecie była konkurencyjna. Inaczej będzie nieuczciwa. Czy dla świata coś się zmieni, jeśli huta powstanie na Ukrainie? - pytał Henryk Kowalczyk, minister środowiska. 

..."

__________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://energetyka.wnp.pl/krzysztof-tchorzewski-ue-powinna-wprowadzic-podatek-weglowy-dla-towarow-z-importu,345423_1_0_0.html