Ma powierzchnię 3,5 tys. boisk piłkarskich. Największa elektrownia słoneczna świata już działa.
Cała elektrownia zajmuje obszar ponad 3 tys. ha, co odpowiada wielkości 3,5 tys. standardowych boisk piłkarskich. Niemal nie znajdziemy w niej typowych ogniw fotowoltaicznych wytwarzających prąd, kiedy pada na nie światło. Kompleks Noor-Ouarzazate to elektrownia termo-solarna, określana też angielskim skrótem CSP – od Concentrating Solar Power Plant.
W tego rodzaju elektrowni specjalne zwierciadła koncentrują światło słoneczne albo na rurce wypełnionej najczęściej solą fluorową znajdującej się tuż przed zwierciadłem, albo jego strumień kierują na znajdującą się w pobliży wieżę solarną. W obydwóch rozwiązaniach (tak na marginesie obydwa zostały wykorzystane w elektrowni Noor - obiekt powstawał w kilku etapach) chodzi o to, by podgrzać sól w płynie do temperatury kilkuset stopni i wykorzystać ją do zagotowania wody i wytworzenia pary wodnej, która napędzi turbinę produkującą prąd. Podobną do tej, którą znajdziemy w elektrowni węglowej lub nuklearnej
Mówiąc jeszcze prościej, w elektrowniach CSP prąd powstaje tak samo jak w węglowych lub nuklearnych, różnica jest tylko taka, że źródło ciepła jest inne. Tutaj to promienie słoneczne, a nie spalanie węgla lub rozkład ciężkich pierwiastków.
..."
_______________________________________________________________