This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Ma powierzchnię 3,5 tys. boisk piłkarskich. Największa elektrownia słoneczna świata już działa.

Ma powierzchnię 3,5 tys. boisk piłkarskich. Największa elektrownia słoneczna świata już działa.

W Maroku rozpoczęła pracę pełną mocą największa elektrownia słoneczna świata. Kompleks Noor-Ouarzazate w szczycie jest w stanie wytwarzać 580 MW energii, czyli mniej więcej dwa razy więcej niż zużywa Marrakesz.

Cała elektrownia zajmuje obszar ponad 3 tys. ha, co odpowiada wielkości 3,5 tys. standardowych boisk piłkarskich. Niemal nie znajdziemy w niej typowych ogniw fotowoltaicznych wytwarzających prąd, kiedy pada na nie światło. Kompleks Noor-Ouarzazate to elektrownia termo-solarna, określana też angielskim skrótem CSP – od Concentrating Solar Power Plant.

W tego rodzaju elektrowni specjalne zwierciadła koncentrują światło słoneczne albo na rurce wypełnionej najczęściej solą fluorową znajdującej się tuż przed zwierciadłem, albo jego strumień kierują na znajdującą się w pobliży wieżę solarną. W obydwóch rozwiązaniach (tak na marginesie obydwa zostały wykorzystane w elektrowni Noor -  obiekt powstawał w kilku etapach) chodzi o to, by podgrzać sól w płynie do temperatury kilkuset stopni i wykorzystać ją do zagotowania wody i wytworzenia pary wodnej, która napędzi turbinę produkującą prąd. Podobną do tej, którą znajdziemy w elektrowni węglowej lub nuklearnej

Mówiąc jeszcze prościej, w elektrowniach CSP prąd powstaje tak samo jak w węglowych lub nuklearnych, różnica jest tylko taka, że źródło ciepła jest inne. Tutaj to promienie słoneczne, a nie spalanie węgla lub rozkład ciężkich pierwiastków.

..."

_______________________________________________________________

Więcej na stronie: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24549735,w-maroku-zbudowano-elektrownie-sloneczna-o-mocy-580-mw-wystarczy.html?fbclid=IwAR28Ea49DaPtuSZg_y9C_7pHTYmbhM5HBnL0_R049QCHPBW1AtJnFsX_bxE