This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Nie ma darmowej energii

Nie ma darmowej energii

W Polsce nie ma dobrych perspektyw do rozwoju energetyki geotermalnej. Lepiej jest inwestować w efektywność energetyczną – uważa Gabriela Lenartowicz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Czy dostrzega pani różnice między współpracą funduszu z samorządami, a przedsiębiorstwami?

Gabriela Lenartowicz prezes WFOŚiGW w Katowicach: Z sektorem publicznym współpracuje się inaczej niż z biznesem. Samorządy są mi bliskie, gdyż  przez dwie kadencje byłam radnym sejmiku wojewódzkiego. Poza tym fundusz także jest częścią sektora publicznego dlatego lepiej rozumiemy pewne relacje i łatwiej się nam porozumieć z samorządami. Mamy też podobne problemy, pewną biurokratyczną ociężałość, która jest właściwa dla każdej administracji na całym świecie, choć funduszu dotyczy to w mniejszym stopniu, ponieważ nie jest organem tylko instytucją. Przedsiębiorstwa natomiast są bardziej elastyczne i dynamiczne we współpracy. Rozumieją znacznie czasu i szybkości działania. Natomiast nastawione są na zysk, gdyż taka jest ich rola. Nasze kontakty z firmami wyglądają więc nieco inaczej niż z samorządami, ale z w obu przypadkach jest to dobra współpraca.

 

wfos_logo

 

Jakie ważne projekty będzie wspierał fundusz w najbliższych latach?

Nasze działanie jest uzależnione od zapotrzebowania samorządów. Realizujemy politykę ekologiczną państwa, ale w wymiarze regionalnym i dofinansujemy projekty zgłaszane przez beneficjentów. Z drugiej strony jednak nie czekamy wyłącznie na aktywność wnioskodawców. Co roku prowadzamy konsultacje i rozmawiamy ze wszystkimi grupami naszych beneficjentów – samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Ustalamy, czy są jakieś ważne zadania do wykonania w danym roku. Jeśli te pomysły mieszczą się w ramach ekologicznej polityki regionalnej to je wspieramy.

..."

___________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym wywiadem umieszczonym na stronie

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/,12301.html