This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Niska emisja: jak walczyć o czyste powietrze?

Niska emisja: jak walczyć o czyste powietrze?

Ekolodzy alarmują, że mimo katastrofalnego stanu powietrza w Polsce problem jest ciągle lekceważony przez rząd i ministerstwa. A jak traktują go samorządy?

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie, ale nie wszyscy chcę dostrzec wagę problemu.

– Ciągle nie zdajemy sobie sprawy albo nie chcemy wiedzieć, jak jest pod tym względem źle – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. – A skala zjawiska jest przerażająca. Jeśli chodzi o benzoalfapiren to europejskie normy dopuszczają jego obecność w powietrzu w ilości 1 nanograma, w większości krajów waha się ono na poziomie 0,2-0,3, przy 0,7 już biją na alarm, a u nas np. w Nowym Targu stężenie sięga 20 nanogramów! Tak, to nie pomyłka - dodaje.

W ostatnich dniach Polski Alarm Smogowy, czyli organizacja zrzeszająca ludzi, którzy walczą to, aby powietrze nad Polską było lepsze, skierował nawet apel do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o przyjrzenie się działaniom resortu gospodarki.

Według PAS proponowane przez Ministerstwo Gospodarki nowe normy jakości węgla dopuszczanego do sprzedaży sprawią, że powietrze będzie jeszcze bardziej zanieczyszczone.

Apel został skierowany do prezesa NIK nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie Izba opublikowała niedawno pokontrolny raport na temat zanieczyszczeń powietrza w Polsce.

Protest ekologów poparli także samorządowcy: małopolski urząd marszałkowski wystosował bardzo mocny komentarz, pisząc, że to, co proponuje resort gospodarki, to kpina ze zdrowia mieszkańców.

– Samorządowcy zdają sobie sprawę z rangi problemu, ale od wielu lat pozbawiani są podstawowych narzędzi, którymi mogli walczyć o poprawę jakości powietrze. Nie ma u nas podstawowych regulacji prawnych, które by na to pozwoliły, ale one mogą być uchwalone tylko na szczeblu rządowym – mówi Guła.

Przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego wskazuje wręcz, że samorządy stały się jedną z ofiar zaniedbań dotyczących ochrony powietrza.

– Na samorządy przerzuca się główną odpowiedzialność za jakość powietrza, bo to przecież urzędy marszałkowskie w ustawodawstwie polskim, a teraz też w unijnym, odpowiadają za ochronę środowiska, tylko nikt nie mówi, jak mają to robić wobec braku instrumentów prawnych – dodaje Guła.

..."

________________________________________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/niska-emisja-jak-walczyc-o-czyste-powietrze,69408_0.html