This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Normy emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych przypieczętowane

Normy emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych przypieczętowane

UE ustala nowe normy emisji dwutlenku węgla dla samochodów osobowych i dostawczych. Zbliży to Unię do realizacji celów klimatycznych, a producentów aut zobowiąże do udziału w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Rozporządzenie przyjęte w poniedziałek przez Radę UE ma sprawić, że od 2030 r. nowe samochody osobowe będą emitowały średnio o 37,5 proc. mniej CO2 niż w 2021 r., a nowe samochody dostawcze – średnio o 31 proc. Między rokiem 2025 a 2029 emisje CO2 z samochodów osobowych i dostawczych muszą być niższe o 15 proc.

Redukcje dotyczą ogółu aut w UE, a cały "wysiłek redukcyjny" zostanie rozdzielony między producentów według średniej wielkości ich parku samochodowego.

Projekt nowego rozporządzenia Komisja Europejska przedstawiła pod koniec 2017 r. w ramach trzeciego pakietu czystej mobilności. Rok później stanowisko w tej sprawie przyjął Parlament Europejski, w tym samym czasie ustaliła je Rada UE. W październiku ub.r. rozpoczęły się negocjacje Rady UE z Parlamentem Europejskim, które zakończyły się wstępnym porozumieniem w grudniu ub.r. W styczniu br. porozumienie to potwierdzili ambasadorzy państw członkowskich. Poniedziałkowe formalne przyjęcie nowych przepisów przez Radę UE to koniec procedury ustawodawczej.

..."

___________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Normy-emisji-CO2-samochodow-osobowych-dostawczych-zatwierdzone-6782.html?fbclid=IwAR3_iQ-pEt3YGHCNFBMLKgt9O8beGWkBLZTFA_1y1KksmN3RzN8w0dwZ4r8