This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Orlen zamawia dodatkowe ilości ropy w Saudi Aramco

Orlen zamawia dodatkowe ilości ropy w Saudi Aramco

Nawet 800 tys. ton saudyjskiej ropy w ciągu sześciu miesięcy może sprowadzić z królestwa PKN Orlen. To efekt umowy, jaką zawarł nasz potentata z największą firmą paliwową na świecie.

Umowy ze spółką córką Saudi Aramco to nowa forma współpracy dwustronnej polegającej na dostawie surowca i odbiorze gotowych produktów. Testujemy różne możliwości zaopatrzenia, a przy okazji budujemy strategiczne partnerstwo z dostawcą z Arabii Saudyjskiej – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. 
Jak zaznacza, podejmowane działania wynikają przede wszystkim z globalnych uwarunkowań, w tym ze zwiększonego popytu na gotowe produkty naftowe, m.in. diesla. 

Umacniając relacje w rejonie Zatoki Perskiej realnie przyczyniamy się więc do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreśla szef Orlenu. 

Dzięki umowie PKN Orlen będzie mógł sprowadzić sześć ładunków ropy saudyjskiej od maja do października 2019 roku. Finalny wolumen dostarczanego surowca będzie każdorazowo elastycznie ustalany z producentem w zależności od bieżących potrzeb koncernu. Wynegocjowana elastyczność handlowa umożliwi skierowanie dostaw zarówno do Naftoportu w Gdańsku lub terminalu w Butyndze (obsługuje rafinerię w Możejkach).