This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / PGE GiEK buduje najgłębsze jezioro w Polsce

PGE GiEK buduje najgłębsze jezioro w Polsce

Kopalnie węgla brunatnego rekultywują pogórnicze tereny. Do tej pory kopalnia Turów zrekultywowała blisko 2900 hektarów, a kopalnia Bełchatów ponad 2200 hektarów terenów pogórniczych. Powstała na nich m.in. góra Kamieńsk, gdzie znajduje się farma wiatrowa i stok narciarski. W przyszłości na terenie kopalni Bełchatów ma powstać najgłębsze w Polsce jezioro.

Prowadzenie eksploatacji węgla brunatnego metodą odkrywkową powoduje przekształcenia powierzchni terenu, a w efekcie zmiany krajobrazu. Powstają sztuczne odsłonięcia – wyrobiska eksploatacyjne i górujące nad otoczeniem zwałowiska. 

W PGE GiEK, już na etapie projektowania inwestycji, a potem w trakcie prowadzonej bieżącej działalności prowadzone są badania stanu środowiska. Opracowywana jest prognoza wpływów działalności na przeobrażenia środowiska i kierunki przeciwdziałania skutkom górniczej i przemysłowej działalności. 

– Strategia zrównoważonego rozwoju PGE oparta jest m.in. na trosce o minimalizowanie oddziaływania na środowisko. Tereny poeksploatacyjne, podlegają bieżącej rekultywacji w całym okresie działalności górniczej, zgodnie z warunkami decyzji administracyjnych. Rekultywacja wykonywana na tych terenach polega na przywracaniu im wartości użytkowych i przyrodniczych – mówi Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). 

..."

____________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://energetyka.wnp.pl/pge-giek-buduje-najglebsze-jezioro-w-polsce,344483_1_0_0.html?fbclid=IwAR0PU-I0dECHUiwdlypYvbV9SP_8E78afrIARo3DI1PswwY4j16ar5cPwes