This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Plastik biodegradowalny: poznaj jego ciemne strony

Plastik biodegradowalny: poznaj jego ciemne strony

Wzrastającej świadomości ekologicznej społeczeństwa towarzyszy rozwój rynku tzw. ekoproduktów. Przykład to opakowania z bio- i oksydegradowalnego plastiku, który rozkłada się szybciej niż tradycyjny, ale wcale nie musi być przyjazny środowisku.

Plastik to potoczna nazwa tworzyw sztucznych. Ten tradycyjny jest wytwarzany z ropy naftowej i dostępny na rynku w kilku wersjach. Nowoczesne technologie umożliwiły stworzenie materiałów, które dalej są nazywane plastikiem, chociaż różnią się właściwościami od pierwowzoru. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Dobrym przykładem plastikowej różnorodności są jednorazowe torebki na zakupy. Najpierw były one nowinką z Zachodu niedostępną na krajowym rynku. Potem stały się szalenie popularne i dostępne za darmo w większości sklepów. Ostatecznie ich szkodliwość dla środowiska została szeroko rozpropagowana, a sklepy wprowadziły za nie opłaty lub ich odpowiedniki z nowoczesnych tworzyw. Alternatywą dla zwykłego plastiku są tworzywa biodegradowalne lub oksydegradowalne.

Plastik biodegradowalny (ang. biodegradable plastic) powstaje z biopolimerów pochodzących ze skrobi np. ziemniaczanej lub kukurydzianej. Jego produkcja wymaga większej ilości energii niż produkcja zwykłego plastiku. Wyróżnia go znak zielonej sadzonki, który oznacza, że po użyciu powinien on być segregowany i zbierany razem z innymi odpadami przeznaczonymi do kompostowania np. resztkami jedzenia, a następnie poddany obróbce w wysokiej temperaturze. Co jednak, jeśli plastik biodegradowalny nie zostanie oddany do specjalnej kompostowni? Dosłownie rozsypie się w drobny pył, a następnie zacznie się w niekontrolowany sposób rozprzestrzeniać.


..."

_______________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/plastik-biodegradowalny-ciemne-strony-3072.html