This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Polska może wydać nawet 140 mld zł na farmy wiatrowe na morzu

Polska może wydać nawet 140 mld zł na farmy wiatrowe na morzu

Nawet 140 mld zł mogą kosztować w ciągu najbliższych 20 lat polskie inwestycje w farmy wiatrowe na morzu - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zapowiedział, że założenia ustawy umożliwiającej rozwój tego typu energetyki będą gotowe w drugiej połowie roku.

Podczas czwartkowego spotkania prasowego w Katowicach wiceminister zadeklarował, że pierwsze morskie farmy wiatrowe powinny pojawić się w Polsce około 2026-2027 roku. Wskazywany wcześniej termin 2025 roku ocenił jako "ambitny i będący w zasięgu", ale trudny do osiągnięcia.

Polskie farmy wiatrowe na morzu

"Naszą ambicją jest, żeby do 2040 roku poczynić między 9 a 10 GW inwestycji w energetykę wiatrową na morzu" - mówił Tobiszowski.

Wiceminister poinformował, że toczące się w resorcie energii prace nad założeniami ustawy o rozwoju energetyki wiatrowej na morzu (tzw. offshore) koncentrują się na wypracowaniu systemowych rozwiązań dla realizacji i funkcjonowania inwestycji w odnawialne źródła energii na Bałtyku.

Ustawa ma dać gwarancje rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej, określanego jako tzw. drugi filar OZE. Chodzi także o zapewnienie innowacji oraz udziału lokalnego przemysłu w rozwoju tego segmentu energetyki. Według wiceministra, ambitnym celem jest przyjęcie ustawy jeszcze w obecnej kadencji parlamentu.

"Rozpoczęliśmy rozmowy z wszystkimi graczami na rynku - zarówno prywatnymi jak i tymi związanymi ze Skarbem Państwa - na temat tego, jakie rozwiązania powinny znaleźć się w tzw. ustawie offshorowej" - powiedział Tobiszowski, tłumacząc że do rozstrzygnięcia są m.in. kwestie środowiskowe, definicyjne oraz reguły przyłączenia "wyspy" wiatrakowej do systemu energetycznego.

..."

__________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/farmy-wiatrowe-na-morzu-w-polsce-inwestycje/eh182ys?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi&fbclid=IwAR22OWkIQ6PeMA7sChbvbZ1tYcBqtR75NfT76NWx3CmZu2suDA5y9hIELBU