This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Ponad 800 osób podpisało uchwałę antysmogową w Katowicach

Ponad 800 osób podpisało uchwałę antysmogową w Katowicach

Dzisiaj na ręce przedstawiciela Urzędu Miasta Katowice trafiła uchwała antysmogowa przygotowana przez społeczników. Zebrano ponad 800 podpisów, pod projektem który ma poprawić jakość powietrza w mieście. Postulaty Fundacji Napraw Sobie Miasto i Katowickiego Alarmu Smogowego są zbieżne z niedawno ogłoszonymi planami miasta. Społecznicy zaapelowali do prezydenta Marcina Krupy, o powołanie w mieście „forum na rzeczy czystego powietrza”.

Czego chcą społecznicy? Zapewnienie w budżecie Miasta Katowice na lata 2017-2027 kwoty łącznej 30 mln zł (3 mln zł rocznie) na wymianę systemów ogrzewania, a także kwoty łącznej 1 mln zł na realizację zadania pod nazwą: „Organizacja akcji społecznych związanych z ograniczeniem niskiej emisji”. Do tego społecznicy chcą przygotowania i wdrożenia w latach 2016-2017 systemu informowania mieszkańców miasta Katowice o przekroczeniu norm jakości powietrza w Katowicach.

– W 33 miejscach publicznie dostępnych (szkoły podstawowe, rynek w Katowicach) na terenie całego miasta, na dużych ekranach sprawdzić będzie można aktualny i prognozowany stan jakości powietrza – mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Społecznicy przygotowali specjalne grafiki, ułatwiające zrozumienie przedstawianych danych np. uśmiechniętej lub zasmuconej „buźki”, mają być wykorzystane również infografiki.

Przypomnijmy, kilka dni temu miasto Katowice ogłosiło wdrożenie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Od 2018 roku przez kolejnych 10 lat magistrat będzie wydawać rocznie 10 mln złotych na walkę z niską emisją.

Skorzystać z PONE ma 50 budynków mieszkalnych należących do miasta Katowice (1,2 tys. lokali mieszkalnych), około 3,6 tys. budynków jednorodzinny i 104 budynku mieszkalne nie należące do miasta (2,5 tys. lokali).  – To musi być odczuwalne, bo inaczej nie opłacałoby się tych działań przeprowadzać – powiedział InfoKatowice.pl prezydent Marcin Krupa.

..."

______________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.infokatowice.pl/2016/05/16/ponad-900-osob-podpisalo-uchwale-antysmogowa-katowicach-spolecznicy-apeluja-prezydenta/