This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Potrzebny doradca dla oszczędzania energii

Potrzebny doradca dla oszczędzania energii

Podczas zorganizowanego 23 stycznia w Katowicach Forum Polska Efektywna Energetycznie, Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, mówiła o konieczności powołania niezależnej agencji doradczej dla planowanych działań energooszczędnych.

Pozwoliłaby ona zarówno samorządom gminnym jak i właścicielom gospodarstw domowych wybierać najbardziej sprawdzone, opłacalne i przyjazne środowisku urządzenia oraz technologie oszczędzające energię. Teraz – mówiła prezes Lenartowicz – pilnie rośnie potrzeba stworzenia wiarygodnej i niezależnej instytucji doradczej, która pomoże określić, w co w konkretnych, lokalnych uwarunkowaniach najbardziej opłaca się inwestować aby uzyskać jak najlepszy ekonomiczny i ekologiczny efekt oszczędzania energii.

Podczas gdy przedsiębiorstwa przemysłowe i biznesowe już potrafią posługiwać się instrumentami wspierającymi efektywność energetyczną w skali makro, samorządy i indywidualne gospodarstwa, gdzie efekt oszczędzania jest najszybszy i najbardziej widoczny wciąż zdani są tylko na opinie rynkowe, reklamy i oferty dealerów urządzeń energooszczędnych.

WFOŚiGW w Katowicach w zakresie energooszczędności realizowanej w lokalnych uwarunkowaniach od roku podejmuje zarówno działania informujące i inspirujące jak również uruchamia konkretne instrumenty finansowe. W Pietrowicach Wielkich na przykład trwa dofinansowany przez Fundusz pilotażowy projekt stworzenia programu efektywności energetycznej dla gminy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Kolejne już gminy województwa śląskiego gotowe są do uzyskaniem dotacji z promesą dalszego dofinansowania inwestycji w tym zakresie.

Równie dużym zainteresowaniem u indywidualnych klientów spotkała się, jedyna do tej pory w kraju, linia kredytowa uruchomiona ze środków WFOŚiGW, skierowana do budowniczych domów niskoenergetycznych. To świadczy o wciąż rosnącej wśród mieszkańców województwa śląskiego świadomości potrzeby i konieczności zachowań energooszczędnych na co dzień- stwierdziła G. Lenartowicz.

W katowickim Forum poświęconemu dobrym praktykom w efektywności energetycznej uczestniczyło ponad 300 osób. Była to jedna z pięciu dużych konferencji na temat korzyści wynikających z optymalizacji zużycia energii, organizowanych w największych aglomeracjach w ramach ogólnopolskiej kampanii "Polska Efektywna Energetycznie". Ma ona na celu zwiększenie świadomości przedsiębiorców w zakresie korzyści biznesowych i środowiskowych wynikających z efektywnego wykorzystania energii. Akcja dedykowane jest samorządom, przedsiębiorstwom komunalnym, dostawcom mediów energetycznych. Adresowana jest zarówno dla dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw oraz samorządowców.

 

Źródło: http://www.wfosigw.katowice.pl/artykul-1140-potrzebny_doradca_dla_oszczedzania_energii.htm