This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Radni nie przyjęli obywatelskiego projektu uchwały w sprawie poprawy jakości powietrza. Trudno im się dziwić

Radni nie przyjęli obywatelskiego projektu uchwały w sprawie poprawy jakości powietrza. Trudno im się dziwić

Hipokryzję i robienie sobie kampanii zarzucili radni inicjatorom obywatelskiego projektu uchwały „w sprawie podjęcia działań związanych z poprawą jakości powietrza w latach 2017-2027”. W głosowaniu niespodzianki nie było. Radni koalicji rządzącej Katowicami odrzucili projekt. Czy to znaczy, że nie chcą czystego powietrza w mieście? Wręcz przeciwnie. Tyle, że dyskusja na sesji nie miała wiele wspólnego z treścią uchwały, a znacznie więcej z polityką.

„Społecznicy” przygotowali projekt uchwały, której istotą były trzy zagadnienia: przeznaczanie przez urząd miasta rocznie 3 mln zł na wymianę źródeł ciepła, 100 tys. zł rocznie na organizację akcji społecznych związanych z niską emisją (jedno i drugie przez 11 lat) oraz przygotowanie i wdrożenie systemu informowania mieszkańców Katowic o przekroczeniach dopuszczalnych norm szkodliwych związków w powietrzu (treść projektu uchwały można znaleźć TUTAJ).

Inicjatorem i pełnomocnikiem wnioskodawców był Patryk Białas, który występował jako przedstawiciel Fundacji Napraw Sobie Miasto. To bardzo bliski współpracownik Arkadiusza Godlewskiego (były wiceprezydent Katowic, były prezes Parku Śląskiego, obecny radny PO). Stąd cudzysłów przy słowie społecznicy. Pod projektem swoje podpisy złożyło 907 osób. Mniejsza z tym, że przy 196 podpisach stwierdzono nieprawidłowości, bo liczba 711 ważnych podpisów w zupełności wystarcza do złożenia obywatelskiego projektu uchwały.

Podczas środowej sesji, Białas długo argumentował swoje racje. Mówił m.in. że smog zabija ludzi, że stanowi poważny problem. Odwoływał się nawet do słów duchownych. Próbował prośbą: My obywatele przychodzimy do was z wyciągniętą dłonią, z projektem, który wystarczy przyjąć; groźbą: Odrzucenie projektu uchwały będzie lekceważeniem nie mnie, obywatela i mieszkańca Katowic, ale ponad 900 osób oraz szantażem: Jeżeli chcecie, żeby Katowice przestały być bombą ekologiczną, przyjmijcie ten projekt jak najszybciej.

..."

______________________________________________________________

Więcej informacji na stronie:

http://katowice24.info/radni-nie-przyjeli-obywatelskiego-projektu-uchwaly-w-sprawie-poprawy-jakosci-powietrza-trudno-im-sie-dziwic/