This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Radny: Trzeba zakazać jazdy samochodem po Katowicach

Radny: Trzeba zakazać jazdy samochodem po Katowicach

Jacek Piwowarczuk, radny Katowic chce walczyć ze smogiem. Jego radykalny pomysł może szokować. Ale bez zmian nadal będziemy oddychać trucizną.

Fakty są nieubłagane. Z raportu Światowej Organizacja Zdrowia można się dowiedzieć, że aż 30 polskich miast znalazło się na liście 50 miejscowości o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. Katowice w tym zestawieniu zajmują wysokie 19. miejsce. 

Z kolei według Europejskiej Agencji Środowiska, aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10 (pozostałe cztery miasta są w Bułgarii). Najgorzej z polskich miast wypada Kraków, w którym limity przekroczone były przez 150 dni w roku, w Nowym Sączu przez 126 dni, w Gliwicach i Zabrzu przez 125 dni, w Sosnowcu przez 124 dni, a w Katowicach przez 123 dni.

Warto też pamiętać, że co roku z powodu chorób związanych m.in. z zanieczyszczeniem powietrza umiera ok. 43 tys. Polaków. 

Urzędnicy zawsze będą się bronić, że nie lekceważą tego problemu. Przytoczą liczby z ilością dotacji na wymianę starych, nieekologicznych pieców na nowe, straż miejska dorzuci liczbę mandatów za palenie śmieci, a szkoły chętnie pochwalą się ilością pogadanek dla najmłodszych. 

..."

____________________________________________________________

Więcej informacji na stronie:

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,72935,20945850,radny-trzeba-zakazac-jazdy-samochodem-po-katowicach.html