This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Rozmowy polsko-norweskie o inwestycjach PGNiG w Norwegii po Baltic Pipe

Rozmowy polsko-norweskie o inwestycjach PGNiG w Norwegii po Baltic Pipe

Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz rozmawiał z dziennikarzami po wizycie w Oslo i rozmowach z jego norweskim odpowiednikiem Ine Eriksen Søreide. Dyskutował z nią między innymi o inwestycjach PGNiG w Norwegii po Baltic Pipe.

Jego zdaniem realizacja projektu budowy gazociągu Baltic Pipe z Norwegii przez Danię do Polski zwiększy zaangażowanie firm polskich na rynku norweskim. – Na pewno po ukończeniu Baltic Pipe będziemy mieli kolejny argument za inwestycjami w złoża w Norwegii – zdradził minister. – Jeśli wziąć pod uwagę filozofię PGNiG, są oni bardzo zainteresowani – dodał.

Jego zdaniem Norwegia to partner godny zaufania w przeciwieństwie do Rosji, z którą Polska nie zamierza przedłużać kontraktu na dostawy gazu, który kończy się w 2022 roku, czyli tzw. umowy jamalskiej.

Jednym z głównych tematów rozmów ministra Czaputowicza z Ine Marie Eriksen Søreide była współpraca gospodarcza, zwłaszcza w obszarze energii. Szef polskiego MSZ wyraził przekonanie, że budowa gazociągu Baltic Pipe i połączenie z norweskim szelfem umocni partnerstwo polsko-norweskie i wprowadzi relacje dwustronne na wyższy poziom. – Wierzę, że uda nam się wkrótce rozpocząć nasz wspólny projekt budowy gazociągu, dzięki któremu odbiorcą norweskiego surowca będzie nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił minister Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji podziękował również Norwegom za wsparcie udzielone w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. – Jestem bardzo zadowolony z pomocy, jaką otrzymaliśmy ze strony norweskiej w ostatnich latach. Trudno przecenić rolę współpracy z Norwegią we wdrażaniu projektów w takich obszarach jak: ochrona środowiska, oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii, społeczeństwo obywatelskie – zauważył minister.

..."

_____________________________________________________________

Więcej na stronie: https://biznesalert.pl/polska-norwegia-msz-inwestycje-energetyka-gaz-baltic-pipe-pgnig-energetyka/?fbclid=IwAR1VI1RYGt3SG_AErFZiHIwv5b9m9LAduMbR1UIYz2T0CM1mV4QGGBCw0QE