This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Święto Światła w Muzeum Energetyki - zapłonęła stuletnia żarówka

Święto Światła w Muzeum Energetyki - zapłonęła stuletnia żarówka

Zapalenie zabytkowej 200-watowej żarówki z włókna węglowego, wyprodukowanej na początku XX wieku w Anglii, uświetniło w czwartek Święto Światła, zorganizowane w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych na Śląsku.

Ta unikatowa placówka gromadzi ok. 5,5 tys. eksponatów związanych z historią przemysłu energetycznego. Muzeum należy do atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Co roku zwiedza je ok. 5 tys. osób. Gotowe są plany rozbudowy muzeum.

Tzw. żarówka Edisona zapalana jest w muzeum raz w roku - właśnie w święto Trzech Króli. Żarówka zapala się dopiero po rozgrzaniu, które trwa kilka sekund. Świeci strugą pomarańczowego światła. W tym roku eksponat zapalono po raz szósty.

"Oryginalna żarówka wykonana w technologii Edisona należy do naszych najcenniejszych eksponatów, dlatego zapalamy ją tylko wyjątkowo. Nieprzypadkowo wybraliśmy na Święto Światła dzień Trzech Króli, bo to właśnie światło gwiazdy zaprowadziło ich do Betlejem" - tłumaczył inżynier Adam Wisthal z łaziskiego muzeum.

Zapalenie żarówki poprzedził widowiskowy pokaz, przypominający historię oświetlenia - od samodzielnego krzesania ognia, poprzez łuczywo, lampy oliwne i gazowe, oświetlenie ługowe, po światło elektryczne, współczesne świetlówki, lampy diodowe i energooszczędne żarówki rtęciowe.

..."

 ________________________________________________________________________

 

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem zamieszczonym na stronie:
http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/,11919.html

 

muzeum.en._logo

Strona internetowa Muzeum Energetyki
http://www.muzeumenergetyki.pl/