This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Utrzymanie rynku przez energetykę jądrową to wielkie wyzwanie

Utrzymanie rynku przez energetykę jądrową to wielkie wyzwanie

Ze strony Komisji Europejskiej popłynęły pozytywne sygnały dla przyszłości energetyki jądrowej w UE. Niemniej chociażby utrzymanie mocy zainstalowanej energetyki jądrowej na obecnym poziomie w perspektywie 2050 roku to trudne zadanie. Ze względu na przewidywane wyłączenia obecnie pracujących "atomówek" jego realizacja wymagałaby zbudowania nowych reaktorów o mocy około 100 GW.

Pierwsze bez mała już dwie dekady XXI wieku to w Unii Europejskiej (EU) nie był bynajmniej czas rozkwitu energetyki jądrowej. Według danych prezentowanych przez WindEurope w latach 2000-2017 moc zainstalowana netto energetyki jądrowej spadła o około 17,2 GW. Są też opinie wskazujące na to, że dla energetyki jądrowej nie było dobrej pogody politycznej w UE. 
Witold Strzelecki, menedżer ds. komunikacji Foratom, stowarzyszenia europejskiego przemysłu nuklearnego, wskazuje, że w dokumentach unijnych znajdziemy nawet stwierdzenia, iż inwestycje w energetykę jądrową powinny być ułatwiane i promowane, ale w praktyce sytuacja już tak dobrze nie wyglądała. 
Energetyka jądrowa produkuje 26 proc. energii elektrycznej w UE i jej rozwój może przyczynić się do znacznego przyspieszenia redukcji emisji CO2. Jednak na poziomie instytucji unijnych, zwłaszcza Komisji Europejskiej, energetyka jądrowa była niemal do końca 2018 roku ignorowana. W całym tzw. pakiecie zimowym, który ma m.in. przyspieszyć przekształcanie energetyki w kierunku niskoemisyjnym ani razu nie pojawia się określenie "energetyka jądrowa"- mówi Witold Strzelecki. 

..."

_____________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://energetyka.wnp.pl/utrzymanie-rynku-przez-energetyke-jadrowa-to-wielkie-wyzwanie,338465_1_0_0.html