This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / W Muzeum Śląskim odbyły się warsztaty dla pracowników gmin oraz strażników gminnych z realizacji uchwały antysmogowej

W Muzeum Śląskim odbyły się warsztaty dla pracowników gmin oraz strażników gminnych z realizacji uchwały antysmogowej

Przez 2 dni specjaliści z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu przeszkolili 300 osób Miejsce, w którym warsztaty się odbyły nie było przypadkowe. To tu, na miejscu obecnego Muzeum, mieściła się kopalnia węgla kamiennego – miejsce uległo diametralnej przemianie – teraz diametralnej przemianie musi ulec nasze podejście do wykorzystywania węgla w gospodarstwach domowych – ma być czysto w kotłowni i czysto w powietrzu.

Uczestnicy zostali podzieleni na 2 tury (po 150 osób każdego dnia); każda tura na 5 grup po 30 osób. W tych 30-osobowych grupach uczestnicy szkolili się w 5 głównych tematach:

  • Rozpoznawanie paliw węglowych
  • Pomiar wilgotności drewna
  • Rodzaje kotłów węglowych
  • Przeglądy kominiarskie i weryfikacja dokumentów potwierdzających spełnienie odpowiednich norm
  • Rodzaje pieców, kominków i elektrofiltry

Jednym ze sposobów walki z niską emisją jest realizacja przyjętej w kwietniu 2017 roku uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. 1 września tego roku weszła ona w życie. Aby w konsekwencji realizacji tego aktu prawa miejscowego nastąpiła realna poprawa jakości powietrza potrzeba wielu zintegrowanych działań, do których zalicza się informację i edukację.

Niestety, to nie wystarczy. Bez skutecznej i sprawnej kontroli realizacji uchwały przez użytkowników instalacji na paliwa stałe, nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu.

..."

______________________________________________________________

Więcej na stronie: http://powietrze.slaskie.pl/content/w-muzeum-slaskim-odbyly-sie-warsztaty-dla-pracownikow-gmin-oraz-straznikow-gminnych-z-realizacji-uchwaly-antysmogowej