This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Walka ze smogiem. Rząd powie, czym wolno palić w piecu, a nad komin wyśle drona

Walka ze smogiem. Rząd powie, czym wolno palić w piecu, a nad komin wyśle drona

PiS chce decydować nie tylko o tym, jakimi piecami ogrzewać domy, ale także czym mamy w nich palić. W Ministerstwie Energii powstaje projekt ustawy, która ma wykluczyć ze sprzedaży najbardziej brudzący, ale przy tym najtańszy opał do domowych pieców. Dla kieszeni Polaków to źle, dla jakości powietrza dobrze. Polska pod tym względem bardziej przypomina Azję, niż Europę.

Jak szacuje UNICEF w ostatnim raporcie, jedno na siedmioro dzieci na świecie, łącznie około 300 milionów, żyje na obszarach, gdzie powietrze można uznać za toksyczne. Takie, w którym stężenie pyłów i niebezpiecznych dla zdrowia substancji ponad sześciokrotnie przekracza międzynarodowe normy.

Najgorsza sytuacja panuje w południowo-wschodniej Azji i Afryce Saharyjskiej - choć tam to akurat nie wina smogu, a pustynnego piasku, który wprowadza w błąd aparaturę badawczą. Jednak nawet w walczącej z emisją gazów Europie nie jest idealnie. Na Starym Kontynencie 120 milionów dzieci żyje na terenach, gdzie skażenie powietrza przekracza przyjęte normy.

Czym oddycha Polska

Raport UNICEF nie odnosi się do poszczególnych krajów, ale wystarczy rzut oka na zdjęcia satelitarne, by ocenić powagę sytuacji. Polskę okrywa chmura zanieczyszczeń.

Jeśli komuś zdjęcie nie wystarczy, może zajrzeć do badań WHO, z których wynika, że w pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast w Europie, aż 33 znajduje się w naszym kraju. Na szczycie znalazł się Żywiec, a na drugim miejscu Pszczyna. Trzeci był bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajęły: Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Kraków - uchodzący w naszym kraju za miasto z najbrudniejszym powietrzem - uplasował się na jedenastej lokacie.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie oddychających nim ludzi jest ogromny. Pierwszą ofiarą jest układ oddechowy: pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów, jeśli przedostaną się do płuc, mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę. Przyczyniają się chorób układu oddechowego oraz chorób alergicznych - astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Za najbardziej szkodliwe uchodzą zanieczyszczenia o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, tzw. pyły drobne, które mogą przenikać do krwi i powodować choroby serca.

Skąd w Polsce bierze się smog? Za emisję pyłów i innych zanieczyszczeń odpowiadają przemysł i transport, ale głównym winowajcą - odpowiadającym za ponad połowę zanieczyszczeń - są domowe piece. I to właśnie te piece wziął na celownik rząd, który zdecydował się na walkę ze smogiem.

..."

____________________________________________________________

Więcej informacji na stronie:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/smog-palenie-w-piecu,125,0,2189181.html