This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Węgiel na fali. Tak dobrze nie było od lat

Węgiel na fali. Tak dobrze nie było od lat

Węgiel stawia się pod pręgierzem nie tylko przy okazji szczytu klimatycznego. Można byłoby odnieść wrażenie, że era tego paliwa się skończy. Tymczasem na świecie ma się on najlepiej od lat!

Ocena stanu i kondycji światowego górnictwa węgla kamiennego zależy od tego, gdzie patrzymy. Jeżeli skoncentrujemy się na Unii Europejskiej, to rzeczywiście zauważymy spadek zużycia. Trzeba jednak pamiętać, że UE na światowym rynku węgla nie jest znaczącym graczem.

W roku 2017 do UE sprowadzono 171 mln ton węgla kamiennego; największym importerem były Niemcy, które importowały 47,9 mln ton. Dużymi importerami węgla są także Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia i Wielka Brytania - wszystkie te kraje kupiły za granicą więcej węgla niż Polska (13,4 mln ton). 

W roku 2017 import węgla do UE był większy niż w roku 2016 (167 mln t), choć daleko stąd do poziomu z 2014 r. (205 mln t). Można się spodziewać, że w kolejnych latach import będzie spadał, ale na pewno nie do zera. Warto też pamiętać, że w tych statystykach ujmowany jest zarówno węgiel energetyczny, jak i koksowy. 

Unia Europejska i inne kraje wysoko rozwinięte są w skali świata miejscami wyjątkowymi pod tym względem, że zużycie energii elektrycznej jest ustabilizowane. Pozostała część globu, którą zamieszkuje większość światowej populacji, jest znacznie mniej rozwinięta gos-podarczo i ma znacznie mniejsze zużycie energii. 

..."

________________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://www.wnp.pl/artykuly/wegiel-na-fali-tak-dobrze-nie-bylo-od-lat,337631_0_0_0_0.html?fbclid=IwAR1mdyYoWQEVZ-rICd-3bPQnnHMb7KOjsNctzuPhJBXfDl3W8szqZUbY1n0