This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Węgiel trzyma się mocno. Światowe zużycie rośnie

Węgiel trzyma się mocno. Światowe zużycie rośnie

Rok 2018 był drugim z kolei, kiedy rosło światowe zapotrzebowanie na węgiel. Zużycie tego surowca na świecie jest jednak nierównomierne - spada w Europie i w Stanach Zjednoczonych, rośnie natomiast w Azji. Polska nieco wyłamuje się z obserwowanego na Starym Kontynencie, spadkowego trendu.

Wzrost popytu na węgiel w 2018 r. miał miejsce np. w Chinach, Indiach oraz kilku państwach południowej i południowo-wschodniej Azji jak Indonezja, Wietnam, Filipiny i Malezja. Wzrost zapotrzebowania na węgiel w tych krajach był spowodowany zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną - informuje Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).  

W Europie i Stanach Zjednoczonych w 2018 r. MAE notuje z kolei spadki zapotrzebowania na węgiel. Na Starym Kontynencie węgiel jest wypierany przez politykę środowiskową i tańsze odnawialne źródła energii, a w przypadku Stanów Zjednoczonych dostawy taniego gazu ziemnego. Jak sytuacja wygląda w Polsce? 

Z ostatnich dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że zużycie węgla kamiennego w Polsce wyniosło w 2017 r. 74,6 mln ton i było nieznacznie wyższe niż w 2016 r., kiedy wyniosło 74,1 mln ton.

..."

____________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://gornictwo.wnp.pl/wegiel-trzyma-sie-mocno-swiatowe-zuzycie-rosnie,342640_1_0_0.html?fbclid=IwAR2REc6qhHVcSXLVfOk-J8DGl740A7bLCw_57-IbIjlIRz5UZ7JTiJ63qBg