This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Znaki zapytania wokół komisji węglowej w Niemczech

Znaki zapytania wokół komisji węglowej w Niemczech

Lada dzień zostaną ogłoszone wyniki prac niemieckiej komisji węglowej. Termin ten jest tym bardziej wyczekiwany, że był on niejednokrotnie przekładany przez trudności w osiągnięciu kompromisu co do planu dekarbonizacji największej gospodarki na kontynencie. Niewątpliwie zarysowuje się już plan odejścia Niemiec od węgla, ale wygląda na to, że nie poznamy jeszcze odpowiedzi na najważniejsze pytania – pisze Michał Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

Obecnie w miksie energetycznym Niemiec z wynikiem 36,6 procent dominuje węgiel – z czego 22,5 procent stanowią źródła opalane węglem brunatnym, a 14,1 procent kamiennym. Źrodła odnawialne – wiatr, fotowoltaika i hydroenergetyka – stanowią w sumie 33,3 procent. Gaz stanowi 13,2 procent miksu energetycznego, tuż za nim plasuje się energetyka jądrowa z wynikiem 11,7 procent. Ropa naftowa to niecały procent niemieckiego miksu. Patrząc na te dane należy jednak zachować pewną rezerwę, ponieważ w najbliższych latach miks zmieni się radykalnie. Wiemy, że udział atomu w roku 2022 zmniejszy się do zera, ponieważ był to polityczny postulat, który pomógł Angeli Merkel wygrać wybory.

W związku z budową kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 mamy mocne powody, żeby przewidywać, że udział gazu wzrośnie, szczególnie że w przewodniej myśli Energiewende źródło to ma stanowić wsparcie dla rozwoju źródeł odnawialnych. Wzrost znaczenia „zielonej” energii jest przewidywany w ramach polityki klimatycznej, wokół której za Odrą, nie licząc radykałów, panuje polityczny konsensus. Dużym znakiem zapytania jest ostateczna data zamknięcia odkrywek węgla brunatnego i elektrowni węglowych, a co za tym idzie – cen energii w Niemczech.

 

..."

__________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://biznesalert.pl/komisja-weglowa-postanowienia-afd/?fbclid=IwAR1WL3KQrhe0L31S_GJoW0YHS4oTUQ5DmCZbbaDvvPgqfhWg-2M7luuBtj0