This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Dla najmłodszych / Bezpieczni z prądem

Bezpieczni z prądem


Prąd jest obecny w każdym domu. Bez niego nie obejrzysz bajki, nie zagrasz w ulubioną grę na komputerze. Jest potrzebny i niezbędny. Trzeba jednak umiejętnie z niego korzystać, aby nie zrobił nam krzywdy.

wtyczkaPamiętaj, że prąd nie lubi wody. Dlatego urządzenia elektryczne trzymaj od niej z daleka. Nie dotykaj też urządzeń elektrycznych mokrymi rękami! Susząc włosy nie stój przy odkręconym kranie lub przy wannie pełnej wody. Nie stawiaj herbaty obok komputera, gdyż szklanka może się przewrócić i zalać urządzenie, co może grozić porażeniem prądem.

Prąd nie lubi również, jak ktoś próbuje dostać się do jego mieszkania. Dlatego nie wolno wkładać palców ani żadnych innych przedmiotów do gniazdka elektrycznego! Taka zabawa grozi porażeniem prądem, a w konsekwencji utratą zdrowia, a nawet życia.    

Jeżeli jakiekolwiek urządzenie się zepsuje, nie próbuj go naprawiać samodzielnie! Mimo, że nie działa, nadal może płynąć w nim prąd. Poproś rodziców o pomoc, oni na pewno będą wiedzieli co zrobić.

Jeżeli podczas zabawy zobaczysz taki znak:

urz elektr
 
to musisz zachować szczególną ostrożność. Oznacza on „UWAGA PRĄD” i ostrzega przed niebezpieczeństwem porażeniem prądem. Nie dotykaj miejsc ani urządzeniem oznaczonych tym znakiem. Nie wolno też bawić się w pobliżu słupów wysokiego i niskiego napięcia.

Jeżeli zauważysz w domu uszkodzony kabel elektryczny natychmiast powiedz o tym rodzicom. Nie dotykaj go ani próbuj samodzielnie naprawiać! Jest to niebezpieczne!

ZAPAMIĘTAJ! NUMER TELEFONU POGOTOWIA ENERGETYCZNEGO TO 991.