This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Klaster Technologii Energooszczędnych na misji handlowej w Asturii

Klaster Technologii Energooszczędnych na misji handlowej w Asturii

Hiszpańskie przykłady budynków zeroemisyjnych, rozmowy biznesowe z asturyjskimi przedsiębiorstwami branżowymi i regionalnymi ośrodkami B+R – to wybrane punkty programu przyszłotygodniowej misji handlowej Euro-Centrum Klastra Technologii Energooszczędnych do Asturii. Misja to jedno z wielu działań Klastra realizowanych od początku roku.

Katowicki Klaster w ubiegłym roku podwoił ilość członków i stał się największym porozumieniem tego typu na Śląsku . W sumie w Klastrze działa dzisiaj 61 podmiotów: przedsiębiorstw, jednostek badawczych, szkół wyższych i instytucji otoczenia biznesu.

Rozwój Klastra to owoc regularnych spotkań warsztatowych, które koordynują animatorzy poszczególnych grup roboczych porozumienia:

  • architektura i planowanie
  • technologie i materiały budowlane
  • pompy ciepła
  • systemy solarne
  • IT i systemy sterowania

Spotkania w mniejszym gronie służą wypracowaniu konkretnych zadań i harmonogramu działań.
Zeszłorocznym sukcesem Klastra była analiza dotycząca ekologicznych i ekonomicznych aspektów wykorzystywania pomp ciepła i kampania świadomościowa popularyzująca jej wyniki.
- Zorganizowaliśmy dla pompiarzy, jak nazywamy grupę pomp ciepła, spotkania informacyjne.

Następnie przedstawiciele branży uczestniczyli w dwóch ważnych konferencjach poświęconych technologiom energii odnawialnej, podczas których mieli możliwość dyskusji z najważniejszymi decydentami tego rynku. Ukazała się też seria artykułów w pismach branżowych z opracowaniem wyników analizy – mówi Bartłomiej Świderek, animator Klastra.

 

EC-Austria

Fot. Grupa Euro Centrum

 

Początek tego roku dał kilka możliwości wspólnej promocji. W lutym wspólne stoisko Klastra reklamowało ofertę firm na targach budowlanych Silesia Building Expo SIBEX 2011. W marcu działania Klastra prezentowano na targach energii odnawialnej ENEX w Kielcach.
Natomiast już w przyszłym tygodniu wybrane firmy Euro-Centrum Klastra Technologii Energooszczędnych pojadą na wspólną misję handlową do Asturii.

Wyjazd współorganizowany z Biurem Promocji Księstwa Asturii w Polsce pozwoli na identyfikację potencjalnych partnerów do realizacji projektów współpracy europejskiej i wymianę dobrych praktyk. Szczególnie ważnym elementem pobytu w Hiszpanii będzie wizyta w budynku zeroemisyjnym (jego właściwości poświadcza certyfikat LEED) oraz firmach i centrum innowacji Asturyjskiego Parku Technologicznego w Llanera. W wizycie wezmą udział koordynatorzy Klastra z Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego oraz członkowie i partnerzy porozumienia.


Dodatkowych informacji udziela:
Dawid Szarański
K: 607 643 556
T: 32 783 43 32
E: d.szaranski@euro-centrum.com.pl