This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia
Obwieszczenie dotyczące odstąpienia od sporządzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla dokumentu Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice - aktualizacja

Obwieszczenie dotyczące odstąpienia od sporządzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla dokumentu Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice - aktualizacja

Zgodnie z art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2017r. poz. 1405 ze zm.) Prezydent Miasta Katowice podaje do publicznej wiadomości informacje o odstąpieniu od sporządzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla dokumentu Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice – aktualizacja.

Obwieszczenie dotyczące odstąpienia od sporządzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla dokumentu Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice - aktualizacja - Czytaj dalej...

Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra energii w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla

Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra energii w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla

Mija rok od największego od lat epizodu smogowego w Polsce. Potrzebę rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza zauważył rząd, ale nie przełożyło się to na zdecydowane działania – do dzisiaj ministerstwo energii nie wprowadziło obiecanych norm jakości węgla. Właśnie w tej sprawie do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego apeluje Greenpeace wraz z 24 samorządowcami z terenów najbardziej dotkniętych problemem smogu.

Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra energii w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla - Czytaj dalej...

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice - aktualizacja

Urząd Miasta Katowice przedstawia dokument pn.: „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice - aktualizacja”

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice - aktualizacja - Czytaj dalej...

Komisja ds. Lokalnej Polityki Energetycznej

Szanowni Państwo, Członkowie Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej. Na dzień 12 grudnia 2017 r. w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa przy Placu Gwarków 1 w Katowicach, ustalono kolejne posiedzenie Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej.

Komisja ds. Lokalnej Polityki Energetycznej - Czytaj dalej...

Śląski Festiwal Nauki

Wydarzenie organizowane jest przez śląskie uczelnie oraz Miasto Katowice. Naukowcy oraz popularyzatorzy nauki podzielą się innowacyjnymi wynikami badań oraz ich zastosowaniem w przemyśle i gospodarce.

Śląski Festiwal Nauki - Czytaj dalej...

Efektywność energetyczna dla samorządów - konferencja

Cykl regionalnych konferencji ma na celu zaprezentowanie przedstawicielom Jednostek Samorządu Terytorialnego nowoczesnych rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, OZE, gospodarki niskoemisyjnej, oraz Smart City.

Efektywność energetyczna dla samorządów - konferencja - Czytaj dalej...

Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe - wyłożenie do publicznego wglądu

Na podstawie art. 19 ust. 8 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 220) Prezydent Miasta Katowice zawiadamia o wyłożeniu do publicznego wglądu „Aktualizacji projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla miasta Katowice”.

Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe - wyłożenie do publicznego wglądu - Czytaj dalej...

Wasze pomysły na walkę ze smogiem. Przede wszystkim informować - konferencja

O tym, jak poprawić jakość powietrza, którym oddychamy, naukowcy, samorządowcy, lekarze i przedstawiciele straży miejskiej będą rozmawiać podczas konferencji "Śląskie bez smogu! Jak to zrobić?", która odbędzie się 15 listopada w Katowicach. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Wasze pomysły na walkę ze smogiem. Przede wszystkim informować - konferencja - Czytaj dalej...

Jesteśmy po dobrej stronie mocy

Jesteśmy po dobrej stronie mocy

Muzeum Śląskie w Katowicach gościło uczestników cyklu konferencji „Dobra Energia”, poświęconego promocji czystej energii i energooszczędnego budownictwa.

Jesteśmy po dobrej stronie mocy - Czytaj dalej...

Laureci ECO-MIASTO 2017 zostali wybrani - wśród nich miasto Katowice

W tegorocznej edycji ECO-MIASTO przyznano 12 nagród oraz 16 wyróżnień. Gdynia została laureatem aż w trzech kategoriach. Jury doceniło działania miasta na rzecz mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej budynków i gospodarki odpadami. Najwięcej tytułów laureata zdobyły miasta z województwa pomorskiego: Gdynia (trzy tytuły) i Kartuzy (jeden tytuł), a wyróżnień – miasta z województwa śląskiego (Jastrzębie-Zdrój, Kalety i Żory) i mazowieckiego (Mińsk Mazowiecki, Płońsk i Warszawa).

Laureci ECO-MIASTO 2017 zostali wybrani - wśród nich miasto Katowice - Czytaj dalej...

Katowice zwiększą dopłaty do zakupu węgla dla najuboższych

Katowice zwiększą dopłaty do zakupu węgla dla najuboższych

Katowice zwiększają dopłaty do zakupu węgla dla najuboższych mieszkańców z 450 do 900 zł. To odpowiedź miasta na uchwałę antysmogową.

Katowice zwiększą dopłaty do zakupu węgla dla najuboższych - Czytaj dalej...

Tauron Ciepło wyda 247 mln zł na walkę ze smogiem

Tauron Ciepło wyda 247 mln zł na walkę ze smogiem

Rozpoczęliśmy realizację Programu Likwidacji Niskiej Emisji, którego celem jest redukcja emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania złej jakości paliwa, w tym śmieci, w domowych piecach. Nasze działania będą się koncentrować na inwestycjach sieciowych, czyli rozbudowie i modernizacji sieci ciepłowniczej i przyłączaniu do niej odbiorców z terenów objętych niską emisją - mówi wnp.pl Jacek Uhryn, prezes Tauron Ciepło.

Tauron Ciepło wyda 247 mln zł na walkę ze smogiem - Czytaj dalej...

"Dobra energia" - konferencja

Czyste środowisko to wyzwanie i odpowiedzialność dla biznesu, włodarzy miast i gmin. W Polsce w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Ciągle oddychamy powietrzem bardzo złej jakości. W Unii Europejskiej jesteśmy pod tym względem w niechlubnej czołówce. Jeśli już zdarzy się, że korzystamy z nowoczesnych źródeł do wytworzenia energii, to nieroztropnie ją trwonimy, bo większość budynków jest fatalnie zaizolowana.

"Dobra energia" - konferencja - Czytaj dalej...

Komisja ds. Lokalnej Polityki Energetycznej - realizacja PGN i projekt MOLOC

Szanowni Państwo, Członkowie Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej. Na dzień 18 października 2017 r. w siedzibie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Katowicach przy ul. Kościuszki 43/5 ustalono kolejne posiedzenie Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej

Komisja ds. Lokalnej Polityki Energetycznej - realizacja PGN i projekt MOLOC - Czytaj dalej...

AIR TRITIA - Konferencja

Konferencja otwierająca międzynarodowy projekt pod nazwą "Ujednolicone podejście do systemu zarządzania zanieczyszczeniem powietrza w funkcjonalnych obszarach miejskich (AIR TRITIA)" odbędzie się w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach 17 października 2017 r. w ramach programu Interreg CENTRAL Europe.

AIR TRITIA - Konferencja - Czytaj dalej...

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiebiorstw

Największe spotkanie firm sektora MŚP w Europie! VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. 18-20 października 2017 - Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiebiorstw - Czytaj dalej...

Źródła informacji na potrzeby adaptacji polskich miast do zmian klimatu, proces ich gromadzenia i przetwarzania

W Polsce podobnie jak w Europie i na świecie powstają plany adaptacji miast do zmian klimatu. Dzieje się tak dlatego, że obszary zurbanizowane odczuwają najsilniej zagrożenia wynikające z powstałych zjawisk klimatycznych. Ponadto adaptacja jest działaniem znacznie bardziej osadzonym w realiach miasta niż mitygacja – prowadzona w skali globalnej. Dotyczy ona konkretnych działań w mieście, których celem jest eliminacja zagrożenia życia czy zdrowia mieszkańców lub zmniejszenie strat finansowych powstałych w skutek zjawisk klimatycznych.

Źródła informacji na potrzeby adaptacji polskich miast do zmian klimatu, proces ich gromadzenia i przetwarzania - Czytaj dalej...

W Muzeum Śląskim odbyły się warsztaty dla pracowników gmin oraz strażników gminnych z realizacji uchwały antysmogowej

W Muzeum Śląskim odbyły się warsztaty dla pracowników gmin oraz strażników gminnych z realizacji uchwały antysmogowej

Przez 2 dni specjaliści z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu przeszkolili 300 osób Miejsce, w którym warsztaty się odbyły nie było przypadkowe. To tu, na miejscu obecnego Muzeum, mieściła się kopalnia węgla kamiennego – miejsce uległo diametralnej przemianie – teraz diametralnej przemianie musi ulec nasze podejście do wykorzystywania węgla w gospodarstwach domowych – ma być czysto w kotłowni i czysto w powietrzu.

W Muzeum Śląskim odbyły się warsztaty dla pracowników gmin oraz strażników gminnych z realizacji uchwały antysmogowej - Czytaj dalej...

Katowice przygotowują nową strategię walki ze smogiem

Katowice przygotowują nową strategię walki ze smogiem

Walka z wykluczeniem energetycznym, egzekucja nowych przepisów środowiskowych, edukacja ekologiczna oraz inwestycje - to główne elementy nowej, wieloaspektowej strategii walki ze smogiem, opracowywanej przez samorząd Katowic.

Katowice przygotowują nową strategię walki ze smogiem - Czytaj dalej...

III Dni Energii Miasta Katowice

Jak i czym hajcować żeby nie smrodzić? Węgiel, drewno, gaz, a może koks? Jak uzyskać dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania? To dla dorosłych. A dla dzieci: warsztaty, pokazy, konkursy, happeningi. Do tego koncert orkiestry górniczej, koncert na cewkach Tesli i bezpłatne wycieczki tematyczne. W sobotę 23 września warto wziąć udział w III Dniach Energii Miasta Katowice, które odbędą się na placu Kwiatowym i placu Centralnym (Rynek) od 11.00 do 18.00.

III Dni Energii Miasta Katowice - Czytaj dalej...