This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Działania inżyniera miejskiego przynoszą efekty

Działania inżyniera miejskiego przynoszą efekty

Nasza praca przynosi efekty w obszarze zaoszczędzonej energii oraz optymalizacji wydawanych środków publicznych. Ponadto bardzo intensywnie korzystamy z wolnego rynku energii - mówi Bożena Herbuś, inżynier miejski z Częstochowy.

Jakie zadania realizuje inżynier miejski?
 
Inżynier miejski odpowiada za kształtowanie i realizację lokalnej polityki energetycznej to znaczy planowanie energetyczne, poprawę efektywności energetycznej, współpracę z przedsiębiorstwami energetycznymi, śledzenie nowych aktów prawnych i współpracę z radą miejską na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego miasta. To jest tak bardzo ogólnie - natomiast każda z tych dziedzin napełniona jest odpowiednią treścią.

Dlaczego inżynier miejski jest potrzebny? Pani w ogóle jest urzędnikiem?

Jestem urzędnikiem, pełnię podwójną funkcję, oprócz inżyniera jestem także naczelnikiem wydziału gospodarki komunalnej. 

Stanowisko inżyniera jest bardzo potrzebne. Nasza praca przynosi efekty w obszarze zaoszczędzonej energii oraz optymalizacji wydawanych środków publicznych. Ponadto bardzo intensywnie korzystamy z wolnego rynku energii - bo to jest obszar, który już zagospodarowaliśmy.

Poza tym w każdej gminie, nawet najmniejszej, są obszary do zagospodarowania i ta polityka energetyczna, którą prowadzimy powoduje i poprawę bezpieczeństwa energetycznego i umożliwia nam np. realizację programów operacyjnych.

Dlaczego zatem - skoro są korzyści - tak niewiele samorządów ma stanowisko inżyniera miejskiego?

Tak - rzeczywiście niewiele jest urzędów, w których jest to stanowisko. Może dlatego, że jak na razie mało ludzi jest wykształconych w tym kierunku. Ale ważne jest, aby władze samorządowe widziały ten obszar do zagospodarowania.

Ja w prezydencie Częstochowy mam sojusznika. On widzi, że te moje działania są potrzebne, przynoszą efekty i porządkują duży obszar działania samorządu.

A jak to wygląda w praktyce?

Między innymi realizujemy program termomodernizacji budynków komunalnych, wprowadzony został monitoring mediów energetycznych w budynkach. Ponadto np. kupujemy energię w przetargach dzięki czemu oszczędzamy 20 proc., w porównaniu do tego, gdybyśmy kupowali w sposób tradycyjny. W 2011 zaoszczędziliśmy dzięki temu ok. 2 mln. Łącznie zakupiona tak energia przyniosła nam 3,6 mln. zł oszczędności.

 

Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl/praca/dzialania-inzyniera-miejskiego-przynosza-efekty,27827.html