This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Fałszywie rozumiane oszczędności w termomodernizacji budynków

Fałszywie rozumiane oszczędności w termomodernizacji budynków

W Polsce energooszczędności budynków wciąż jeszcze nie traktuje się jako pełnoprawnego czynnika polityki energetycznej, klimatycznej i społecznej – mówi Maria Dreger, menedżer ds. norm i standardów w Rockwool Polska, ekspert Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków mówi, że do 31 grudnia 2020 wszystkie nowe budynki mają być o niemal zerowym zużyciu energii. Czy realizacja tego celu jest możliwa do osiągnięcia?

Cel dyrektywy możliwy jest do osiągnięcia, nawet jeżeli w tej chwili nie mamy gotowego planu. Szybko powinna zostać pokazana i przyjęta ścieżka dojścia. Celu dyrektywy, ani żadnego innego, nie osiąga się w ten sposób, że z miesiąca na miesiąc wydawane są nowe warunki techniczne, które zaostrzają wymagania, bo wtedy nikt do takich zmian nie jest się w stanie przygotować: projektanci, wykonawcy, deweloperzy, firmy wykonawcze oraz producenci materiałów i wyrobów. Natomiast jeżeli z góry wiadomo, że w cyklach kilkuletnich wymagania będą zwiększane, to wtedy cały rynek do tych zmian może się dostosować. To dobry element pobudzania rynku poprzez wyprzedzającą informację. Gdyby cos takiego w Polsce udało się zrealizować w związku z przygotowaniem planu dla Komisji Europejskiej, to możemy być spokojni, że do 2020 r. bylibyśmy w stanie powszechnie i opłacalnie budować budynki prawie zeroenergetyczne.

 ..."

  __________________________________________________________________________

 

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem zamieszczonym na stronie:
http://energetyka.wnp.pl/falszywie-rozumiane-oszczednosci-w-termomodernizacji-budynkow,130021_1_0_0.html