This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Przebudowa energetyki wymaga odważnych decyzji

Przebudowa energetyki wymaga odważnych decyzji

We współczesnym świecie przebudowa strukturalna energetyki jest napędem gospodarki, jest strategią ukierunkowaną na zdobycie przewagi konkurencyjnej przez największe państwa - ocenia prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej. W tym kontekście program rozwoju energetyki jądrowej realizowany przez Polskę jest destrukcyjny i cofa nasz kraj.

- Powinniśmy otworzyć się na to, co dzieje się na świecie. Nie chodzi o walkę ze starymi technologiami i ze starymi rozwiązaniami, ale o budowę nowej energetyki. Kontynuacja dotychczasowej polityki energetycznej szkodzi polskiej gospodarce - mówił prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, podczas konferencji "Energetyka w gospodarce - gospodarka w energetyce. Symbioza czy konflikt".

Według prof. Popczyka przykład czerpać należy m.in z Chin, które bardzo intensywnie rozwijają technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii i kształtują przemysł urządzeń energetyki rozproszonej.

Jak podkreślał prof. Popczyk bez energetyki jądrowej, w perspektywie do 2030 roku, jest możliwe zbilansowanie potrzeb kraju z możliwościami wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o zasoby własne takie jak węgiel kamienny i brunatny, gaz oraz odnawialne źródła energii. Jest to jednak możliwe pod warunkiem uwolnienia mechanizmów rynkowych.

- Przede wszystkim chodzi o rzeczywiste wykorzystanie potencjału poprawy efektywności energetycznej, a dalej wykorzystanie potencjału kogeneracji w ciepłownictwie, autogeneracji w przemyśle oraz potencjału rolnictwa energetycznego. Ponadto chodzi o wprowadzenie konkurencji na rzecz dostawy urządzeń rozproszonej energetyki do prosumentów - tłumaczy dalej profesor.

Przebudowa struktury polskiej energetyki i budowa rozwoju energetyki zrównoważonej wymaga przede wszystkim wykorzystania potencjału jakie już dziś daje ciepłownictwo, przemysł, miasta i gminy oraz sami prosumenci.

..."

_____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://www.wnp.pl/wiadomosci/143591.html