This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

„Internetowy system monitoringu i zarządzania energią” - dodatkowe szkolenia

Szanowni Państwo - Administratorzy obiektów i budynków będących własnością miasta Katowice. Wszystkim Państwu, którzy do tej pory nie uczestniczyli w szkoleniach związanych z wprowadzaniem faktur do „Internetowego systemu monitoringu i zarządzania energią” lub nie czują się pewnie w jego obsłudze, proponuję dodatkowe szkolenia w ww. zakresie.

„Internetowy system monitoringu i zarządzania energią” - dodatkowe szkolenia - Czytaj dalej...

W nowych budynkach sam kocioł węglowy już nie wystarczy

W nowych budynkach sam kocioł węglowy już nie wystarczy

Projekt ustawy o efektywności energetycznej nadkłada na właścicieli nowych budynków obowiązek ogrzewania ich z pomocą odnawialnych źródeł energii lub własnej instalacji kogeneracyjnej. Możliwe będzie także podłączenie do sieci zasilanej w 75 proc. energią z OZE, kogeneracji lub z ciepła odpadowego. Mówi o tym Włodzimierz Kędziora, ekspert Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

W nowych budynkach sam kocioł węglowy już nie wystarczy - Czytaj dalej...

Przyjęto projekt ustawy o efektywności energetycznej

Przyjęto projekt ustawy o efektywności energetycznej

Celem ustawy jest stworzenie ram prawnych dla działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej gospodarki. Działania te prowadzone będą w trzech obszarach: zwiększenia oszczędności energii przez odbiorców końcowych, zwiększenia oszczędności energii przez urządzenia potrzeb własnych oraz zmniejszenia strat energii elektrycznej, ciepła lub gazu ziemnego w przesyle lub dystrybucji.

Przyjęto projekt ustawy o efektywności energetycznej - Czytaj dalej...

"December Palace" jakiego nie znacie

"December Palace" jakiego nie znacie

Nazywany żartobliwie przez niektórych „December Palce” to obiekt wyjątkowy i bez obrazy dla „Spodka”, jedyny w swoim rodzaju. Obecnie cały kompleks nosi nazwę „Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek”. Na temat jego rozwiązań architektonicznych oraz konstrukcyjnych (w szczególności sali koncertowej) można napisać niejedną pracę habilitacyjną ale nie o tym będzie ta krótka notka.

"December Palace" jakiego nie znacie - Czytaj dalej...

Polacy nieprzygotowani do efektywności energetycznej

Polacy nieprzygotowani do efektywności energetycznej

Nasze społeczeństwo nie jest odpowiednio przygotowane do wprowadzania efektywności energetycznej. Brak jest szerokiego programu edukacyjnego. Bardzo często słyszymy pytanie, jakie korzyści będzie miał końcowy użytkownik energii z wprowadzenia ustawy o efektywności energetycznej - mówi Michał Ajchel, dyrektor ds. efektywności energetycznej w Schneider Electric.

Polacy nieprzygotowani do efektywności energetycznej - Czytaj dalej...

Konferencja naukowo-techniczna EMTECH 2011

W dniach 11-13 maja w Hotelu Villa Verde w Zawierciu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna EMTECH 2011. Cyklicznie organizowana przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG konferencja dotycząca zasilania, informatyki i automatyki w przemyśle wydobywczym jest uznawana za jedną z ważniejszych, branżowych wydarzeń tego typu w kraju.

Konferencja naukowo-techniczna EMTECH 2011 - Czytaj dalej...

Certyfikat EMAS dla WFOŚiGW w Katowicach

Certyfikat EMAS dla WFOŚiGW w Katowicach

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia poinformował, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach otrzymał potwierdzenie utrzymania w krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) .

Certyfikat EMAS dla WFOŚiGW w Katowicach - Czytaj dalej...

GIS - zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej

Uprzejmie zapraszamy do udziału w seminarium dotyczącym III-ej edycji konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „system zielonych inwestycji”, część 1) – zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej.

GIS - zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej - Czytaj dalej...

Ekologia jako tendencja rozwoju XXI wieku Województwa Śląskiego

Serdecznie zapraszamy na konferencję praktyczno-naukową "Ekologia jako tendencja rozwoju XXI wieku Województwa Śląskiego", która odbędzie się w dniu 21 lutego 2011 r. w Katowicach, ul. Ligonia 21, Sala Marmurowa Gmachu Sejmu Śląskiego.

Ekologia jako tendencja rozwoju XXI wieku Województwa Śląskiego - Czytaj dalej...

Szansa na dofinansowanie usuwania azbestu z prywatnych domów

Szansa na dofinansowanie usuwania azbestu z prywatnych domów

Podpisano umowę między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wspólne dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem azbestu i wyrobów azbestowych w województwie śląskim w latach 2011 - 2012.

Szansa na dofinansowanie usuwania azbestu z prywatnych domów - Czytaj dalej...

Efektywność energetyczna wraca do podkomisji nadzwyczajnej

Efektywność energetyczna wraca do podkomisji nadzwyczajnej

Sejmowa Komisja Gospodarki skierowała projekt ustawy o efektywności energetycznej do ponownego rozpatrzenia przez zajmującą się nim podkomisję nadzwyczajną Komisji Gospodarki. Sejmowa Komisji Gospodarki rozpatrywała 1 lutego sprawozdanie swojej podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o efektywności energetycznej i w pierwszym czytaniu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy prawo energetyczne.

Efektywność energetyczna wraca do podkomisji nadzwyczajnej - Czytaj dalej...

IV Targi Budowlane Silesia Building Expo - Konferencja "Budynek pełen energii"

W dniach 25-27 lutego na terenie Expo Silesia w Sosnowcu odbędą się targi budowlane Silesia Expo Building (SIBEX). Euro-Centrum Klaster Technologii Energooszczędnych, jako partner wydarzenia, zaprasza na konferencję towarzyszącą targom – Budynek pełen energii.

IV Targi Budowlane Silesia Building Expo - Konferencja "Budynek pełen energii" - Czytaj dalej...

Certyfikaty energetyczne nie zawsze rzetelne

Certyfikaty energetyczne nie zawsze rzetelne

Wykonanie świadectwa energetycznego „na odległość” obarczone jest dużym prawdopodobieństwem błędu. Wynika to z braku uwzględnienia różnić pomiędzy projektem a rzeczywistym budynkiem, czy też niedokonania rzeczywistej wizji lokalnej. Również weryfikacja zmian wprowadzonych w trakcie budowy, a nieuwzględnionych w projekcie, nie może być potwierdzona jedynie ankietą internetową czy telefoniczną - co jasno podkreślają certyfikatorzy.

Certyfikaty energetyczne nie zawsze rzetelne - Czytaj dalej...

Pół miliarda na termomodernizacje

Pół miliarda na termomodernizacje

Na przełomie marca i kwietnia ruszy nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu pt. "System Zielonych Inwestycji - Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej". NFOŚiGW bardzo dużą wagę przywiązuje do efektywności energetycznej. W obszarze publicznym w największym stopniu dotyczy to zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej.

Pół miliarda na termomodernizacje - Czytaj dalej...

Utrzymanie ruchu w energetyce. Metody i rozwiązania wpływające na ciągłość pracy urządzeń.

W dniu 22 lutego 2011 r. w Hotelu Angelo w Katowicach odbędą się warsztaty pn.: "Utrzymanie ruchu w energetyce. Metody i rozwiązania wpływające na ciągłość pracy urządzeń". Celem warsztatów jest zaznajomienie uczestników z zagadnieniami efektywnego utrzymania ruchu ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki branży energetycznej.

Utrzymanie ruchu w energetyce. Metody i rozwiązania wpływające na ciągłość pracy urządzeń. - Czytaj dalej...

Grupa Tauron obniża emisję zanieczyszczeń

Grupa Tauron obniża emisję zanieczyszczeń

Południowy Koncern Energetyczny z Grupy Tauron w ramach realizacji strategicznego programu ograniczania emisji zanieczyszczeń rozpoczął inwestycję pn. budowa instalacji odazotowania spalin i modernizacja bloków 200 MW w Elektrowni Łaziska. 24 stycznia PKE podpisał kontrakt na dostosowanie kotłów OP 650k w Elektrowni Łaziska do obniżenia emisji NOx z wykonawcą zadania konsorcjum Strabag Sp. z o.o. i Strabag AG.

Grupa Tauron obniża emisję zanieczyszczeń - Czytaj dalej...

"Pokaż czym palisz w piecu ?"

"Pokaż czym palisz w piecu ?"

Zimą do domowych pieców oprócz węgla często też trafiają śmieci. Choć przepisy tego zabraniają, strażnikom miejskim trudno sprawdzić i udowodnić, że czyjeś odpadki trafiły w ogień. Ale są miasta, jak Kraków, które toczą prawdziwą batalię o czyste powietrze.

"Pokaż czym palisz w piecu ?" - Czytaj dalej...

Komisja ds. Lokalnej Polityki Energetycznej - "Porozumienie między Burmistrzami"

Szanowni Państwo, Członkowie Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej Na dzień 23 lutego 2011 r. w siedzibie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów .w Katowicach przy ul. Stalmacha 17 ustalono drugie posiedzenie Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej.

Komisja ds. Lokalnej Polityki Energetycznej - "Porozumienie między Burmistrzami" - Czytaj dalej...

Rusza centrum czystych technologii

Rusza centrum czystych technologii

Centrum Symulacji Procesowych, gdzie przygotowywane i analizowane będą eksperymentalne procesy zgazowania węgla, otwarto w środę w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Rusza centrum czystych technologii - Czytaj dalej...

Fałszywie rozumiane oszczędności w termomodernizacji budynków

Fałszywie rozumiane oszczędności w termomodernizacji budynków

W Polsce energooszczędności budynków wciąż jeszcze nie traktuje się jako pełnoprawnego czynnika polityki energetycznej, klimatycznej i społecznej – mówi Maria Dreger, menedżer ds. norm i standardów w Rockwool Polska, ekspert Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

Fałszywie rozumiane oszczędności w termomodernizacji budynków - Czytaj dalej...