Aktualności i wydarzenia
Stępiński: Nie patrzmy na Fukushimę, ale na siebie
Wczoraj minęło 8 lat od momentu awarii elektrowni jądrowej Fukushima. Świat i Japonia wyciągnęły z niej wnioski, wzmacniając bezpieczeństwo swoich instalacji. W tym czasie Polska, która marzy o własnej elektrowni jądrowej w pełni nie wdrożyła jeszcze unijnych przepisów z zakresu bezpieczeństwa jądrowego – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.
Stępiński: Nie patrzmy na Fukushimę, ale na siebie
Wczoraj minęło 8 lat od momentu awarii elektrowni jądrowej Fukushima. Świat i Japonia wyciągnęły z niej wnioski, wzmacniając bezpieczeństwo swoich instalacji. W tym czasie Polska, która marzy o własnej elektrowni jądrowej w pełni nie wdrożyła jeszcze unijnych przepisów z zakresu bezpieczeństwa jądrowego – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.
RWE chce odszkodowań za odejście od węgla. Za pieniądze odpuści las Hambach
RWE domaga się miliardów odszkodowań za porzucenie węgla. Kilka tygodni po zaleceniach komisji węglowej, która ustaliła, że Niemcy do 2038 roku definitywnie odejdą od węgla, firma RWE rozpoczyna ofensywę. Największy niemiecki koncern energetyczny będzie walczyć o odszkodowania.
Postawił w Zakopanem antysmogowy dom. “Od wiosny do jesieni budynek jest energetycznie samowystarczalny”
Podczas stawiania domu budowlańcy twierdzili, że zaraz porwie go halny, a “właściciel to chyba zwariował”. Sąsiedzi zaskoczeni, bo na zarośniętej działce w kilka dni pojawiła się drewniana konstrukcja, początkowo o dość nietypowym wyglądzie. Turyści, którzy tu mieszkają, proszeni są o nieotwieranie okien, a za każdym razem gdy to zrobią, właściciel dostaje powiadomienie. Na ten sam telefon, na którym ma pogląd zużycia i poboru energii.
Ma powierzchnię 3,5 tys. boisk piłkarskich. Największa elektrownia słoneczna świata już działa.
W Maroku rozpoczęła pracę pełną mocą największa elektrownia słoneczna świata. Kompleks Noor-Ouarzazate w szczycie jest w stanie wytwarzać 580 MW energii, czyli mniej więcej dwa razy więcej niż zużywa Marrakesz.
Stała biomasa jest wciąż dominującym odnawialnym źródłem ciepła w Europie
Według EurObserv’ER, Unia Europejska jest coraz bliżej osiągnięcia celów OZE! Duża w tym zasługa biomasy. Co jeśli zostanie ona wyłączona ze źródeł odnawialnych?
Siemens dostarczy turbiny o łącznej mocy 42 MW dla farmy wiatrowej w Barwicach!
Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) otrzymała w Polsce zamówienie na dostawę 14 turbin wiatrowych o mocy 3 MW każda.
Olbrzymie rury kładzione w woj. śląskim. To budowa gazociągu Tworóg-Tworzeń
zal Trwa budowa gazociągu Tworóg-Tworzeń - jednego z kluczowych projektów rozwojowych w polskim systemie przesyłowym gazu. Zostanie on wybudowany na terenie woj. śląskiego w gminach: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz, Dąbrowa Górnicza. Szacunkowa wartość gazociągu to około 265 mln zł.
Polenergia liczy na lądowe i morskie farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę
Polenergia planuje kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii. Grupa posiada projekty morskich farm wiatrowych o mocy 3 tys MW, planuje budowę lądowych farm wiatrowych o mocy 199 MW oraz instalacji fotowoltaicznych o mocy 46 MW.
Globalny system magazynowania energii – 15 GW! 2018 rokiem przełomowym!
Rok 2018 był rokiem przełomowym dla rynku magazynowania energii. Rynek magazynowania energii jest rynkiem specyficznym i na pierwszy rzut oka, mało kto zdaje sobie sprawę o jego złożoności i zależności od wielu czynników. Czynniki takie jak struktura rynku energii elektrycznej, stawki detaliczne i wdrożenie energii odnawialnej spowodowały, że rynki magazynowania energii nabierają unikatowych kształtów w różnych krajach.
Pozew przeciw Unii. Chodzi o spalanie biomasy
Przedstawiciele z sześciu różnych krajów złożyli w Sądzie Europejskim pozew, w którym zakwestionowali traktowanie przez UE biomasy jako paliwa odnawialnego. Tymczasem Unia opiera przede wszystkim na biomasie realizację swoich celów energetycznych.
Znów zaczął rosnąć import używanych samochodów
W lutym sprowadzono z zagranicy 70 664 samochodów używanych, czyli o 3,2 proc. więcej w porównaniu z lutym 2018 r. Oznacza to, że po jednomiesięcznym spadku w styczniu (-3,9 proc.), znów zaczął się ich wzrost.
Koncerny energetyczne zaczynają inwestować w magazyny energii zamiast w nowe elektrownie
Raporty wskazują, że koncerny energetyczne wreszcie dostrzegły konieczność inwestowania w systemy magazynujące prąd elektryczny. Pozwala to na elastyczny, długofalowy rozwój sieci energetycznej, szczególnie w obliczu dodawania mniej stabilnych, rozproszonych mocy, takich jak systemy energii odnawialnej.
Państwa UE myślą jak połączyć klimat z budżetem
W UE trwa dyskusja nad polityką klimatyczną do 2050 r. Jej los rozstrzygnie się prawdopodobnie już 21 marca. Polska chciałaby odłożyć kluczowe decyzje na przyszły rok.
Elektrośmieci – co zrobić, aby je sensownie zutylizować?
Jadąc samochodem napotykamy je często wzdłuż dróg lub w lesie. Poprzez udoskonalanie sprzętu AGD i RTV wyrzucamy stare i niepotrzebne, zastępując je nowymi. Obecnie na świecie produkowanych jest 40 mln ton rocznie elektrośmieci. Za wyrzucanie elektroodpadów grozi kara grzywny do 5 000 zł. Czym są elektrośmieci, jak wygląda proces ich utylizacji i co robić, aby ich mniej produkować? – o tym w poniższym artykule.
Import węgla wyniósł prawie 20 mln ton. Potrzebujemy nowych kopalń
Import węgla rozpoczął się w 2005 roku. Jego poziom był różny w poszczególnych okresach czasowych. Jednak od początku był to sygnał, że polskie górnictwo nie jest w stanie wydobyć tyle węgla, ile potrzebuje rodzimy rynek, w tym energetyka. Konsekwencje są poważne. Wyeliminowany został bowiem nie węgiel jako taki, tylko wyeliminowany został polski węgiel, a w jego miejsce wszedł węgiel z zewnątrz.
SRK: Zamknięcie kopalni jest równie trudne, co budowa nowej
O różnych aspektach zamykania kopalń dyskutowali podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Okazuje się, że likwidacja zakładu górniczego może być równie trudna, jak budowa nowej kopalni.
PSPA: realny cel to 300 tys. aut elektrycznych w Polsce w 2025 r.
Przy optymalnym wykorzystaniu Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, liczba pojazdów elektrycznych w Polsce w 2025 r. sięgnie 300 tys. - oceniają Polskie Stowarzyszenie Paliwa Alternatywnych i Frost&Sullivan w raporcie „Polish EV Outlook 2019”.
KE wesprze technologie niskoemisyjne programem o wartości 10 mld euro
Komisja Europejska ogłosiła we wtorek program inwestycyjny o wartości ponad 10 miliardów euro na innowacyjne technologie niskoemisyjne. Pierwsze zaproszenia do składania wniosków o dofinansowanie mają zostać uruchomione w przyszłym roku.
Stępiński: Nieufność w sercu japońskiego atomu
Mimo szeroko zakrojonych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w Japonii społeczeństwo jest podzielone co do ponownego uruchamiania instalacji, wyłączonych po awarii w Fukushimie. To efekt braku zaufania do polityków i operatorów elektrowni – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl