Aktualności i wydarzenia
Emisje CO2 rosną. Zobacz, jak wypada Polska
Polska zajmuje 21. miejsce na światowej liście największych emitentów CO2. W Porównaniu do Chin, nasze emisje to pikuś, emitujemy też mniej niż Niemcy czy Francja. Problem w tym, że emisje CO2 rosną zamiast spadać i odwrócenie tego trendu będzie trudne.
W czasach zmian klimatycznych GMO może nam pomóc. Politycy i aktywiści powinni przestać je zwalczać
Rolnictwo jest destrukcyjne dla przyrody. Każde. A to ekologiczne - wbrew rozpowszechnionej opinii - najbardziej. To, co możemy zrobić, to ograniczyć powierzchnie upraw, tak aby zapobiegać wylesianiu, fragmentacji siedlisk i podobnym niekorzystnym procesom. Rośliny zmodyfikowane genetycznie dają taką możliwość. To nie jedyna ogromna zaleta GMO
Komisja ds. Lokalnej Polityki Energetycznej - Baza danych do inwentaryzacji budynków.
Szanowni Państwo, Członkowie Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej. Na dzień 14 marzec 2019 r. w siedzibie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Katowicach przy ul. Kościuszki 43/5 III piętro, ustalono kolejne posiedzenie Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej.
Budimex i Mitsubishi Hitachi zmodernizują Elektrownię Łaziska dla Taurona
Konsorcjum Budimeksu oraz Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe podpisało z Tauronem Wytwarzanie kontrakt na modernizację istniejącej instalacji odsiarczania spalin i układu odprowadzania spalin w Elektrowni Łaziska w Łaziskach Górnych (woj. śląskie).
Pojemność polskich magazynów gazu przekroczyła 3 mld m sześc.
Około 100 mln m sześc. gazu będzie można za pięć lat zgromadzić w podziemnym magazynie w Kosakowie (Pomorskie), którego budowa ruszyła końcem maja. Po zakończeniu inwestycji za 11 lat jego pojemność sięgnie 250 mln m sześc.
Zacieśnienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie czystych technologii węglowych
Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski wziął udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Energii, Ministerstwo Handlu i Przemysłu Japonii, Japońskie Centrum Energetyki Węglowej oraz Agencję do Spraw Rozwoju Nowych Technologii Energetycznych i Przemysłowych IV Polsko-Japońskim Seminarium Czystego Węgla, które odbyło się 15 lutego 2019 roku w Warszawie.
Albo zbudujemy nowe kopalnie, albo import węgla będzie coraz większy
W polskim górnictwie schodzimy z wydobyciem coraz głębiej, a ten wzrost głębokości jest pochodną sczerpywania się złóż. Widoczne jest to szczególnie na przykładzie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Mówiąc o przyszłości wydobycia węgla w Polsce, wskazuje się między innymi na różnice w warunkach geologicznych między Lubelskim Zagłębiem Węglowym a górnictwem ulokowanym na Górnym Śląsku, gdzie najlepsze złoża zostały już wyczerpane.
Niedaleko Rzeszowa powstanie fabryka szkła fotowoltaicznego!
W Zaczeniu k. Rzeszowa produkowane będzie innowacyjne, transparentne szkło fotowoltaiczne, z wykorzystaniem kropek kwantowych.
Europejskie metropolie przechodzą na elektromobilność
E.ON, międzynarodowy dostawca energii, wnosi komponent elektromobilności do różnych konsorcjów w ramach unijnego projektu finansowania Meister z programu “Horyzont 2020”. Elektromobilność odegra ważną rolę między innymi w strategicznej inwestycji mieszkaniowej w Berlinie.
Coraz więcej elektryków. Co dalej z silnikami spalinowymi?
Firmy motoryzacyjne przygotowują się do konwersji na napędy elektryczne. Producenci samochodów planują zainwestować w to ponad 90 miliardów dolarów w ciągu najbliższej dekady – informują analitycy z agencji informacyjnej Reuters. A jaka przyszłość czeka więc dominujące dziś w autach silniki spalinowe?
Następny etap walki o poprawę jakości powietrza. NFOŚiGW ogłasza dwa nowe programy
Programy Energia Plus z budżetem 4 miliardów złotych oraz Ciepłownictwo powiatowe z budżetem 500 milionów złotych to dwie nowe propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę ze smogiem. Pierwszy nabór wniosków o dotacje i pożyczki na projekty z zakresu poprawy jakości powietrza ruszy już 1 marca i potrwa do 20 grudnia 2019 r.
Big Data, blockchain, internet rzeczy, smart city oraz OZE zdominują 2019 r.
Big Data, Blockchain, internet rzeczy, smart city oraz OZE – to trendy, które zdominują 2019 rok i nadadzą ton zmianom w dziedzinie produkcji, zarządzania i optymalizacji zużycia energii - mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric w Europie środkowo-wschodniej.
Pierwszy krok w adaptacji polskich miast do zmian klimatu postawiony. Co dalej?
Co czeka 44 samorządy po opracowaniu planów adaptacji, jakie korzyści wynikają z posiadania MPA i skąd czerpać środki na sfinansowanie ich realizacji? O tym, a także o perspektywie dla innych, mniejszych miast rozmawiamy z Szymonem Tumielewiczem z Ministerstwa Środowiska.
W 2018 r. w Europie powstało 15 nowych morskich elektrowni wiatrowych
Prezentujemy kilka danych o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Według WindEurope, w krajach europejskich w 2018 r. zainstalowano 15 nowych morskich elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 2,6 GW. To wzrost o 18% w stosunku do poprzedniego roku.
Rozpoczęła się budowa największego magazynu energii elektrycznej w Polsce!
W pobliżu Farmy Wiatrowej Bystra pod Pruszczem Gdańskim rozpoczęto budowę największego w Polsce magazynu energii elektrycznej, o docelowej mocy 6 MW i pojemności 27 MWh.
Black or green tea - poniedziałkowe spotkania w MCE
Zapraszamy Was na Black or Green Tea - cykl spotkań przy herbacie z przedstawicielami podmiotów i instytucji odpowiedzialnych za ochronę powietrza i klimatu. Chcemy promować zachowania proekologiczne oraz rozmawiać o tym, jak oszczędzać energię w gospodarstwach domowych.
Seminarium IETU - Dlaczego sprawiedliwa transformacja sektora wydobywczego jest ważnym elementem zrównoważonego rozwoju Śląska?
Według analiz województwo śląskie może w kolejnych dekadach osiągnąć poziom rozwoju zbliżony do zamożnych państw Europy Zachodniej tj. Niemcy i Francja. Wymaga to jednak dokończenia transformacji społeczno-gospodarczej i zmierzenia się z czterema wyzwaniami - ekonomicznym, demograficznym, społecznym i malejącą rolą górnictwa.
Polska na 4 miejscu w produkcji energii z wiatru – prawie 100 GWh!
W Polsce wiatr nie tylko przewiał nieco smog, ale także pozwolił na wysoką produkcję energii! WindEurope to platforma monitorująca wielkość produkcji energii elektrycznej z wiatru w krajach europejskich. Zestawienia z ostatnich dni potwierdzają dobre warunki dla rozwoju tej branży w Polsce. Wczoraj pod względem wyprodukowanej energii w ciągu dnia ustąpiła jedynie Niemcom, Hiszpanii i Francji.
Black or green tea - poniedziałkowe spotkania w MCE
Zapraszamy Was na Black or Green Tea - cykl spotkań przy herbacie z przedstawicielami podmiotów i instytucji odpowiedzialnych za ochronę powietrza i klimatu. Chcemy promować zachowania proekologiczne oraz rozmawiać o tym, jak oszczędzać energię w gospodarstwach domowych.
Ostrzeżenie aerosanitarne - II stopień PDK
Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z dnia 05.02.2019 r. dla Aglomeracji Górnośląskiej, w dniach 05-06.02.2019 r. prognozowane jest ryzyko przekroczenia/przekroczenie wartości dobowej 150 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.