This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Import węgla wyniósł prawie 20 mln ton. Potrzebujemy nowych kopalń

Import węgla wyniósł prawie 20 mln ton. Potrzebujemy nowych kopalń

Import węgla rozpoczął się w 2005 roku. Jego poziom był różny w poszczególnych okresach czasowych. Jednak od początku był to sygnał, że polskie górnictwo nie jest w stanie wydobyć tyle węgla, ile potrzebuje rodzimy rynek, w tym energetyka. Konsekwencje są poważne. Wyeliminowany został bowiem nie węgiel jako taki, tylko wyeliminowany został polski węgiel, a w jego miejsce wszedł węgiel z zewnątrz.

Od kilkudziesięciu lat nie budujemy w Polsce kopalń - zaznaczył prof. Marian Turek, pełnomocnik dyrektora ds. górnictwa Głównego Instytutu Górnictwa, podczas spotkania zorganizowanego 5 marca 2019 roku przez Bractwo Gwarków w Katowicach. - Warto zadać pytanie, dlaczego. Analizując bilans energetyczny za poprzednie lata oraz dane za 2018 rok, w którym import węgla do Polski wyniósł prawie 20 mln ton widać, że ten węgiel jest potrzebny. 
Prof. Marian Turek wskazał, że potrzeba budowy nowych kopalń. Węgiel jest i będzie bowiem potrzebny, czego dowodzi poziom importu, który gwałtownie wzrósł. 
Były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski zaznaczył, że import węgla rozpoczął się w 2005 roku. Poziom tego importu był różny w poszczególnych okresach czasowych. Jednak od początku był to sygnał, że polskie górnictwo nie jest w stanie wydobyć tyle węgla, ile potrzebuje rodzimy rynek, w tym rodzima energetyka. 
Wyeliminowany został nie węgiel jako taki, tylko wyeliminowany został polski węgiel, a w jego miejsce wszedł węgiel obcy - podkreślił Jerzy Markowski. 

..."

_________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://gornictwo.wnp.pl/import-wegla-wyniosl-prawie-20-mln-ton-potrzebujemy-nowych-kopaln,341158_1_0_0.html