This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Mały trójpak podpisany przez prezydenta

Mały trójpak podpisany przez prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Wprowadza ona m.in. przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ws. promowania energii ze źródeł odnawialnych.

Podpisana ustawa jest krokiem w kierunku wspólnego rynku energii elektrycznej i gazu oraz wsparciem dla rozwoju energetyki prosumenckiej.

- Wejście w życie małego trójpaku zmienia Ustawę Prawo Energetyczne i powoduje konieczność dostosowania obowiązujących umów zakupu energii elektrycznej do nowych zapisów, czyli uwzględnienia prawa odbiorców energochłonnych do samodzielnego zakupu i umarzania świadectw pochodzenia - powiedział w rozmowie z wnp.pl Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

Jak poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta, ustawa wprowadza wiele istotnych rozwiązań, jednak do uregulowania pozostaje jeszcze m.in. kwestia skutecznej budowy źródeł wytwórczych i magazynów energii.

"Niezbędne jest też przyjęcie całościowych przepisów dotyczących przyłączeń do sieci. W najbliższej przyszłości wyzwaniem będzie również zapewnienie rozwoju odnawialnych źródeł energii z naciskiem na różnorodność stosowanych technologii i wypracowanie efektywnego systemu wsparcia. Polska musi także odpowiedzieć na wymogi "inteligentnej energetyki" (smart grid), wprowadzając w swoim ustawodawstwie mechanizmy i narzędzia zachęcające do racjonalizacji zużycia energii i stabilizujące działalność podmiotów rynku energii" - czytamy w komunikacie.

Na przełomowe znaczenie małego trójpaku dla rozwoju rynku energii zwraca uwagę w rozmowie z wnp.pl Ireneusz Łazor, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii.

..."

________________________________________________________________________________________

Wiecej informacji na stronie: http://www.wnp.pl/wiadomosci/maly-trojpak-podpisany-przez-prezydenta,204529_1_0_0_0_0.html