This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Marazm w zwalczaniu niskiej emisji odpowiada i rządowi, i samorządom

Marazm w zwalczaniu niskiej emisji odpowiada i rządowi, i samorządom

Nie licząc skrajnych przypadków, ludzie nie są świadomi dyskomfortu i zagrożenia dla zdrowia jakie niesie ze sobą emisja niska. Ponadto jeżeli się o tym mówi, to prezentując problem w skali globalnej - co niekoniecznie stymuluje do refleksji i działania na szczeblu lokalnym - mówi wiceprezydent Bielska-Białej.

Czy pana zdaniem w Polsce problem zanieczyszczenia powietrza w miastach nie jest lekceważony?

Zbigniew Michniowski wiceprezydent Bielska-Białej: I tak i nie, zależy to od nastawienia lokalnego samorządu do spraw złożonego problemu efektywności energetycznej, emisji gazów szklarniowych, całego zagadnienia racjonalnego wykorzystania energii czyli nowoczesnego podejścia do zarządzania energią w gminie. W zależności od sytuacji finansowej gminy inaczej układają się priorytety w wydatkowaniu budżetowych pieniędzy.

Dla wielu gmin ponoszenie kosztów na działania, których efekty nie są widoczne od razu, a zwrot nakładów trwa kilka lat  i co jest możliwe do udokumentowania tylko w przypadku szczegółowego monitorowania tak jakości powietrza jak i finansów gminy, to mało interesująca perspektywa.

Nie licząc skrajnych przypadków gdzie zanieczyszczenie powietrza jest powszechnie odczuwalne, ludzie nie są świadomi dyskomfortu i zagrożenia dla zdrowia jakie niesie ze sobą emisja niska. Stąd podstawowe znaczenie ma edukacja jak niebezpieczna dla zdrowia i środowiska jest eskalacja zagrożeń spowodowana przez gazy szklarniowe, głównie dwutlenek węgla ale także zanieczyszczenia pyłowe.

Muszą to rozumieć zarówno mieszkańcy jak i przedstawiciele lokalnych samorządów. Ponadto jeżeli się o tym mówi, to prezentując problem w skali globalnej, co niekoniecznie stymuluje do refleksji i działania na szczeblu lokalnym. Coraz więcej miast nie lekceważy jednak problemu zanieczyszczenia powietrza.

..."

_______________________________________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/michniowski-marazm-w-zwalczaniu-niskiej-emisji-odpowiada-i-rzadowi-i-samorzadom,57793_0.html