This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Metropolia: 113 zamawiających będzie kupować razem prąd

Metropolia: 113 zamawiających będzie kupować razem prąd

Blisko 1 TWh (terawatogodzinę) energii elektrycznej zamierza nabyć grupa zakupowa utworzona przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W jej skład weszło 113 zamawiających. Zakupiona w ten sposób energia elektryczna ma w latach 2020-2021 docierać do 326 instytucji.

W 2018 r. grupa zakupowa GZM, którą utworzyło 88 podmiotów obsługujących 307 jednostek, chciała kupić energię (prawie 1 terawatogodzinę) na lata 2019-2020, jednak jesienią przetarg został unieważniony z powodu wysokich cen. Najtańsza oferta przekroczyła budżet o 20 proc. i nie wszyscy członkowie grupy chcieli z niej skorzystać.

Grupa zdecydowała wówczas, aby drugi przetarg dotyczył tylko 2019 r., ponieważ ceny energii wzrosły tak mocno, że jej uczestnicy nie chcieli wiązać się nimi na dłużej. W drugim przetargu średnia cena za jedną megawatogodzinę jeszcze nieznacznie wzrosła (z 331,97 zł/MWh netto do 335,71 zł/MWh netto), jednak w listopadzie 2018 r. wybrano najtańszą ofertę, złożoną przez Tauron Sprzedaż. Teraz grupa ogłosiła przetarg na zakup energii na lata 2020-2021.

To drugi grupowy zakup energii elektrycznej realizowany przez Metropolię. W ten sposób chcemy zapewnić atrakcyjne cenowo dostawy prądu. Stojąc na czele największej w Polsce grupy zakupowej, dzięki wysokiemu wolumenowi zamówienia mamy większą siłę negocjacyjną i możemy uzyskać korzystniejsze stawki u sprzedawców - wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.

W skład grupy zakupowej wchodzi 113 zamawiających. To zarówno gminy wchodzące w skład Metropolii jak i samorządy spoza jej granic jak np. Rydułtowy oraz powiat Zawierciański. Do grupy zakupowej przystąpiło także 55 instytucji Samorządu Województwa Śląskiego, m.in. Park Śląski, Muzeum Śląskie, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty" czy Stadion Śląski. Zakupiona w ten sposób energia ma dotrzeć do 326 jednostek organizacyjnych samorządów - m.in. szkół i przedszkoli, szpitali, muzeów i teatrów, urzędów oraz zakładów komunalnych. Tańszy prąd będzie oświetlał ulice.

__________________________________________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/metropolia-113-zamawiajacych-bedzie-kupowac-razem-prad,128341.html