This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Nie sensacja, ale ciężka praca drogą do energetycznego sukcesu miasta

Nie sensacja, ale ciężka praca drogą do energetycznego sukcesu miasta

- Łatwiej zauważyć załatanie dziury na ulicy czy zorganizowanie dużej imprezy, niż postępy w zarządzaniu energią. Ale jak pojawią się kary za bark ograniczania emisji to na wszystko będzie już za późno - mówi Zbigniew Michniowski, prezes ‘"Energie Cites''.

W swoim wystąpieniu podczas konferencji dotyczącej budowania bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin, powiedział Pan, że efektywność energetyczna nie jest medialna, bo nie ma w niej żadnej sensacji, że to przede wszystkim długoletnia ciężka praca. Czy myśli Pan, że ta praca zostanie w końcu doceniona i będzie o niej głośno?

Zbigniew Michniowski wiceprezydent Bielska-Białej, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć ‘'Energie Cites'': Ona będzie doceniona, owszem, ale przez specjalistów. Chciałbym to wyraźnie podkreślić, że jeżeli chcemy w energetyce osiągnąć sukces, musimy już w tej chwili zacząć realizować projekty. Tutaj efekty widać tak naprawdę dopiero po najbliższym roku, a nawet po dwóch, trzech latach. Przy czym sprawa jest o tyle trudniejsza, że patrząc chociażby na budżet gminy, możemy zauważyć pewną prawidłowość.

Przyrasta nam obiektów, funkcji i rozmaitych zobowiązań, ceny energii i mediów idą w górę, w związku z tym nagle okazuje się, że nawet po bardzo istotnych efektywnościowych projektach łączne nakłady na energię są w gminie wyższe. Bardzo trudno kogoś przekonać, że gdybyśmy takich projektów nie wdrażali, to płacilibyśmy kilkadziesiąt procent więcej, a nie tylko kilkanaście.

A mimo wszystko dalej przekonujecie, że warto dobrze zarządzać energią i wdrażać w tym celu kolejne projekty...

- I tu pojawia się właśnie bardzo trudna kwestia konsekwencji w działaniu. Dzięki temu, że zaczęliśmy w Bielsku-Białej działać właściwie już kilkanaście lat temu, jesteśmy w stanie nadzorować zużycie energii w poszczególnych sektorach, obiektach. Tych działań nie zauważą służby finansowe, które nie mają w budżecie czegoś takiego jak uniknięte koszty. W tym przypadku musi zostać przeprowadzony bardzo rzetelny audyt pokazujący zależność między działaniami technicznymi a skutkami finansowymi.

 ..."

 _____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-sensacja-ale-ciezka-praca-droga-do-energetycznego-sukcesu-miasta,22054.html