This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Od sierpnia samorządy mogą składać wnioski do funduszu autobusowego

Od sierpnia samorządy mogą składać wnioski do funduszu autobusowego

Od początku sierpnia samorządy będą mogły składać do wojewodów wnioski do funduszu autobusowego powołanego ustawą, która wchodzi w życie 18 lipca – poinformował w czwartek (11 lipca) w Miechowie (Małopolskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury uczestniczył w czwartek w Miechowie w Konwencie Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski. Podczas spotkania minister zapowiedział, że od początku sierpnia samorządy będą mogły składać do wojewodów wnioski do funduszu autobusowego. Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wejdzie w życie 18 lipca. Jej celem jest przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

- Pragniemy, aby już w sierpniu, we wrześniu fundusz przynosił pierwsze owoce - byśmy mogli powiedzieć, że linie autobusowe, na których deficyt będziemy finansowali, że one już funkcjonują - powiedział Andrzej Adamczyk.

Minister zwrócił się z prośbą do samorządów o współpracę i uczestnictwo w programie.

- To od państwa bardzo dużo zależy, czy te białe plamy na mapach wykluczenia komunikacyjnego zostaną zlikwidowane - mówił.

Jak przekonywał, samorządy powiatowe mogą inspirować porozumienia.

- Zakładamy, że nie tylko jeden samorząd, ale wiele gmin i powiatów dojdzie do wniosku, że warto uruchomić linię, która przebiega przez trzy, cztery gminy, które pomogą dotrzeć mieszkańcom np. do węzła komunikacyjnego, do szkoły, przychodni - wyliczał minister.

____________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/od-sierpnia-samorzady-moga-skladac-wnioski-do-funduszu-autobusowego,128775.html