This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Oddychać po ludzku: wyrzućmy kopciuchy

Oddychać po ludzku: wyrzućmy kopciuchy

Nowoczesne kotły trują nawet 15 razy mniej niż stare kopciuchy. Ale są dwa razy droższe, więc Polacy kupują ich mało. Od ponad dekady w składach węgla można sprzedawać niemal każdy rodzaj węgla, także te najgorsze, najbardziej zanieczyszczone gatunki, które spalane w domowych piecach wyrzucają przez kominy gigantyczne ilości pyłów i np. rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Eksperci z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Polskiej Izby Ekologii Izby Gospodarczej sprzedawców węgla proponują, by na liście dopuszczalnych paliw w ogóle nie było miejsca dla najgorszego paliwa: mułów czy miału. Rząd się z tym nie spieszy.

Węgiel to połowa problemu. Z ponad pięciu milionów pieców i kotłów działających w polskich domach i mieszkaniach ok. 3,2 mln sztuk to urządzenia zbudowane w technologii z XIX w., tzw. kopciuchy, kotły, do których można wrzucić wszystko, nawet śmieci.

Kocioł węglowy najwyższej obecnie klasy piątej wyrzuca nawet 15 razy mniej spalin niż kopciuch opalany tym samym paliwem!

Jeśli chcemy zadbać o jakość powietrza, musimy wyrzucić z rynku zanieczyszczony węgiel i zastąpić najstarsze kotły nowocześniejszymi urządzeniami.

Dziś samorządy dopłacają do kopciuchów.....

Władze województw i gmin korzystają z rządowego projektu KAWKA, który daje dotacje na dopłacanie Polakom do wymiany starych pieców na nowsze kotły gazowe czy nowoczesne węglowe. Proces udaje się częściowo, bo samorządowcy dopłacają często do wymiany kotłów nie na najnowocześniejsze urządzenia, ale także takie klasy IV czy nawet III - te ostatnie wyrzucają przez komin nawet trzy razy więcej pyłów niż urządzenia klasy V.

Wymiana pieców na nowoczesne wymusza też stosowanie paliw wyższej jakości. Paliwo do zaawansowanego kotła wrzuca się do pojemnika, z którego podajnik przesuwa węgiel do paleniska. W takim piecu nie da się stosować mułu czy miału; podajnik pracuje tylko z węglem, którego bryły są wielkości piłeczki pingpongowej, tzw. orzechem czy groszkiem.

..."

__________________________________________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://wyborcza.pl/1,138327,17418853,Oddychac_po_ludzku__wyrzucmy_kopciuchy.html