This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Samorządy wybiorą rozwiązania dla Krajowego Programu Ochrony Powietrza

Samorządy wybiorą rozwiązania dla Krajowego Programu Ochrony Powietrza

Ruszają konsultacje społeczne projektu Krajowego Programu Ochrony Powietrza. W dokumencie tym resort środowiska postuluje m.in. zmiany w prawie, wsparcie finansowe dla wymiany pieców i modernizacji transportu miejskiego.

Celem programu ma być poprawa jakości powietrza w Polsce.

"Chcemy, żeby ten program był nie tylko zaproponowany przez ministra środowiska i uchwalony przez rząd, ale żeby był powszechnie akceptowany. To jest kluczem do osiągnięcia celu" - mówił w Krakowie minister środowiska Maciej Grabowski. Dodał, że spośród zawartych w programie propozycji miasta i gminy, mogą wybrać najlepsze dla siebie rozwiązania.

Grabowski powiedział, że opracowanie programu to wymóg UE, ale dla niego główną przesłanką jest to, by "rzeczywiście zmieniało się powietrze, w szczególności w ośrodkach miejskich". Minister zapewnił, że Polsce nie grożą wielomilionowe kary za przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, a podobne kłopoty ma w Europie 18 innych krajów. "Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską. Te dość alarmistyczne sygnały, które w Polsce się pojawiły, że za chwilę będziemy płacić gigantyczne kary, w mojej opinii nie mają uzasadnienia" - zaznaczył minister.

W Krajowym Programie Ochrony Powietrza wskazano, że za przekroczenie dopuszczalnych norm emisji pyłu zawieszonego PM 10 w Polsce w 88,2 proc. odpowiada indywidualne ogrzewanie budynków. Tylko w 4,09 proc. wpływa na to ruch pojazdów, w niespełna 3 proc. emisja wtórna zanieczyszczeń z dróg i ulic, a w 1,84 proc. przemysł.

..."

______________________________________________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/komunikacja-spoleczna/samorzady-wybiora-rozwiazania-dla-krajowego-programu-ochrony-powietrza,68421.html