This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Przydatne narzędzia / RetScreen® International / Przykłady wykorzystania RetScreen International

Przykłady wykorzystania RetScreen International

 

Uwaga:
Przyjęte w analizach koszty urządzeń oraz energii i paliw są kosztami rzeczywistymi (cenniki producentów, taryfy) obowiązującymi w dniu wykonania analizy (luty 2015 r.). Należy jednak pamiętać, że koszty te ulegają ciągłym zmianom.

Parametry techniczne urządzeń objętych analizą pochodzą z informacji podawanych przez producentów (np. na stronach internetowych) lub pochodzą z danych instytutów badawczych, wydających certyfikaty urządzeń (np. SPF - Solartechnik Prufung Forschung czy ISFH - Institut fur Solarenergieforschung GmbH Hameln/Emmerthal).

Przykład 1. Analiza zastosowania kolektorów słonecznych

Opis projektu:
Zastosowanie kolektorów słonecznych w domu jednorodzinnym zamontowanych na dachu na cele przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W stanie istniejącym ciepła woda użytkowa przygotowywana jest w gazowym kotle z zasobnikiem ciepła. Liczba osób użytkujących budynek: 4. Przyjęta cena gazu ziemnego: 2,65 zł/m3. Koszt energii elektrycznej wynosi 0,65 zł/kWh. Pokrycie zapotrzebowania na ciepło do przygotowania c.w.u. z układu kolektorów wynosi 50%.

Lokalizacja: Katowice

Finansowanie:

 

Przykład 2. Analiza zastosowania ogniw fotowoltaicznych

Opis projektu:
Zastosowanie układu ogniw fotowoltaicznych PV w domu jednorodzinnym, zamontowanych na dachu. Układ nie posiada systemu magazynowania energii elektrycznej. Moc instalacji to 3 kW. Energia elektryczna wyprodukowana w układzie ogniw fotowoltaicznych wykorzystywana będzie na własne potrzeby elektryczne budynku, nadmiary będą sprzedawane do sieci elektroenergetycznej. Koszt energii elektrycznej zakupionej z sieci elektroenergetycznej wynosi 0,65 zł/kWh. Koszt energii elektrycznej sprzedawanej do sieci elektroenergetycznej wynika z taryfy gwarantowanej dla fotowoltaiki, zgodnie z Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii 0,75 zł/kWh.

Lokalizacja: Katowice

Finansowanie:

 

Przykład 3. Analiza zastosowania gruntowej pompy ciepła

Opis projektu:
Analiza techniczno-ekonomiczna przedsięwzięcia polegającego na zmianie systemu ogrzewania w domku jednorodzinnym, z kotłem gazowym jako źródło ciepła, na system oparty o gruntową pompę ciepła. W stanie istniejącym dom opalany jest gazem ziemnym (kocioł o średniorocznej sprawności 80%). Powierzchnia domu jednorodzinnego 140 m2. Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi 11,9 kW. Roczne zużycie ciepła na ogrzewanie domu to 25 MWh (90 GJ). Roczne zużycie gazu ziemnego na ogrzewanie wynosi 2985 m3.
Cena za 1 m3 gazu – 2,60 zł (brutto). Koszt energii elektrycznej po zamontowaniu pompy ciepła (taryfa dwustrefowa: dzień/noc) - 0,50 zł/kWh (brutto)

Lokalizacja: Katowice

Finansowanie:


Przykład 4. Wykorzystanie narzędzia REETScreen Plus. Analiza monitorowania efektu energetycznego przedsięwzięcia termomodernizacji budynku

Opis projektu:
Analiza monitorowania uzyskanego efektu energetycznego przedsięwzięcia polegającego na termomodernizacji budynku przedszkola. Powierzchnia ogrzewana obiektu to 1400 m2. Obiekt został poddany termomodernizacji polegającej na ociepleniu ścian zewnętrznych, wymianie okien. Obiekt ogrzewany jest ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej. Dane o zużyciach nośników energii przyjęto za okres od stycznia 2010 do maja 2015 r. Termomodernizacja zakończona została we wrześniu 2012 r. Pomiar i weryfikacja uzyskanego efektu energetycznego zostały rozpoczęte we wrześniu 2012 r.

Lokalizacja: Żory

Przykład