This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Polskie LNG sygnowało umowę o dofinansowaniu rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu

Polskie LNG sygnowało umowę o dofinansowaniu rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu

24 kwietnia br. w Świnoujściu odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie ze środków unijnych projektu pt. Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Właściciel i operator instalacji, spółka Polskie LNG (grupa GAZ-SYSTEM) może ubiegać się o zwrot nakładów do maksymalnej kwoty 553 mln zł (128 mln euro) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego jednym z priorytetów jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego.

W wydarzeniu udział wzięli: Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski oraz Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. – Kluczowe jest zaznaczenie przez KE strategicznej roli naszego gazoportu, jako narzędzia do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego nie tylko do Polski, ale również krajów bałtyckich, poprzez dywersyfikację i promocję nowych tras transportowych w regionie. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w znacznym stopniu wpływa na uniezależnienie się Polski i krajów sąsiednich od dostaw gazu z kierunku wschodniego, a także wpisuje się w trzy filary polityki energetycznej UE: zrównoważonego rozwoju, poprawy bezpieczeństwa dostaw oraz zwiększenia konkurencyjności – zaznaczył Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

– Rozbudowa Terminalu LNG jest częścią koncepcji tzw. Bramy Północnej, na którą składa się także projekt budowy gazociągu Baltic Pipe. Dzięki niemu od października 2022 r. trafi do Polski gaz ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym. Realizacja obu inwestycji umożliwi pełne pokrycie polskich potrzeb importowych gazem od wiarygodnych dostawców sprzedawanym po konkurencyjnych cenach – podkreślił Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

..."

________________________________________________________________

Więcej na stronie: http://biznesalert.pl/terminal-lng-gaz-energetyka-polskie-lng/?fbclid=IwAR2p-wOENHPJVA7G_4UQxCxhrzx9sTeM8BBveKhKv44Mn8QMqXZBmlEZ500